First Base Inc
Dac Height Adjustable Lcd/tft Monitor Riser - Up To 66lb Lcd Monitor - Black (DCC02161)
- SKU:
- 18112250
- MPN:
- dcc-02161
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:40:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $24.97 each 24.97 |
| Buy 3 | and pay only $22.47 each 22.47 |
| Buy 4 | and pay only $20.84 each 20.84 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $20.31 each 20.31 |
| Buy 7 or above | and pay only $19.25 each 19.25 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:40:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Height adjustable lcd/tft monitor riser height adjusts in three increments from 1" to 4-4/5" to reduce muscle fatigue and eye strain. Supports monitors weighing up to 66 lb. Monitor riser is made of heavy-duty abs plastic and contains recycled material.Features
Package Contents:
Yes
Yes
Yes
Taiwan
30%
- Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand, Black
- Cable Clip
TAA Compliant:
Yes
Assembly Required:
Yes
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 4.75" |
| Color Family | Black |
| Width | 13" |
| Depth | 10.50" |
| General Information | |
| Brand Name | DAC® |
| Manufacturer Website Address | http://www.first-base.com |
| Marketing Information | Marketing Information from the Manufacturer |
| Product Type | Monitor Riser |
| Product Name | Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand, Black |
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Manufacturer Part Number | 02161 |
| Product Model | MP-107 |
| Product Line | Stax |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 66 lb |
| Application/Usage |
|
| Minimum Adjustable Stand Height | 1" |
| Features |
|
| Maximum Adjustable Stand Height | 4.75" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dac Height Adjustable Lcd/tft Monitor Riser - Up To 66lb Lcd Monitor - Black (DCC02161)
$32.23