Danby
Danby Diplomat 4.4 cu. ft. Compact Refrigerator DCR044B1WM
- SKU:
- 18165178
- MPN:
- dcr044b1wm
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $299.99 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/11/2025 08:26:28 AM PST
- Stock Update:
- 04/11/2025 08:26:28 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Danby DCR044B1WM-6 Whtie 4.4 cu. ft Compact Refrigerator- Compact Design : 4. 4 cubic foot mini fridge, modern white design and functional chiller section
- Mini Fridge Basics : Ample door and unit shelving, tall bottle storage and clear vegetable crisper
- Multi Functional sizing : Compact sizing makes this the ideal fridge for a variety of different uses. Whether you need a dorm fridge, a second fridge , a basement fridge , or you are just looking for that little bit of extra snack and drink storage
- Clean And Bright : White interior with bright LED lighting provide an enhanced clean look
- Perfect Fit : With its reversible door and smooth back design , this unit can be placed anywhere , seamlessly
- 32 F - 50 F Temperature cooling range is just right for keeping drinks, snacks and extra groceries fresh and ready
- Brand Name: Danby
- Model Info: DCR044B1WM-6
- Item Weight: 59.5 pounds
- Product Dimensions: 19.5 x 19.5 x 31.8 inches
- Item model number: DCR044B1WM-6
- Capacity: 4.4 cubic feet
- Refrigerator Fresh Food Capacity: 4.39 cubic feet
- Freezer Capacity: 0.49 cubic feet
- Part Number: DCR044B1WM-6
- Form Factor: compact
- Crispers/Drawers: 1
- Door Hinges: Reversible
- Shelves: 3
- Included Components: Owner's Manual, Mini Fridge
- Batteries Required?: No
The Danby Diplomat 4. 4 cu ft. mini fridge with chiller section is the perfect addition to any small space. Whether you're college-bound or simply looking to store drinks or snacks, this mini fridge will help you store your groceries in and provide additional refrigerator space. With its sleek stainless look exterior and modern handle, this model is ideal for rec-rooms, dens, workshops and basement lounges. Integrated door shelving, tall bottle storage and clear crisper drawer, give this unit plenty of storage space for all those additional drinks and snacks. The smooth back design allows for flush installation near a wall, and the reversible door hinge allows you to adjust for either left or right-handed door opening. This mini fridge is designed to blend with any decor style seamlessly.
Features
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 33.1" |
| Width | 19" |
| Depth | 21.9" |
| Material Details | <p>Glass Shelf</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 12 Month |
| General Information | |
| Brand Name | Danby |
| Manufacturer Website Address | http://www.danby.com |
| Marketing Information | This compact fridge offers a considerable 4.4 cubic feet (125 L) of refrigeration space with a built-in full width chiller and crisper. There's a reversible door hinge, which enables users to open the fridge left or right-handed via the integrated door handle, for any room set-up. The one-and-a-half adjustable shelves and tall bottle storage allow you to best maximize your fridge space. FEATURES 4.4 cu. ft. (124 L) capacity compact refrigerator Energy Star compliant Environmentally friendly R600a refrigerant Full width chiller section Manual defrost system 1 full width and 1 - 1/2 width adjustable glass shelves Integrated door shelving with tall bottle storage Vegetable Crisper Mechanical thermostat Integrated door handle Reversible door hinge Smooth back design |
| Product Type | Compact Refrigerator |
| Product Name | Diplomat 4.4 cu. ft. Compact Refrigerator |
| Manufacturer | Danby Products |
| Manufacturer Part Number | DCR044B1WM |
| Product Model | DCR044B1WM |
| Product Line | Diplomat |
| Refrigerator | |
| Net Refrigerator Capacity | 4.40 ft? |
| Technical Information | |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Sabbath Mode | No |
| Style | Undercounter |
| Net Total Capacity | 4.40 ft? |
| Features |
|
| Door Type | Reversible |
| Smart Connect | No |
Warranty Information