Dantona
Dantona BATT-CS540 Cs540 Battery 86180-01
- SKU:
- 18246199
- MPN:
- batt-cs540
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our TX warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 10:42:45 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $22.27 each 22.27 |
| Buy 4 or above | and pay only $20.60 each 20.6 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 10:42:45 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3.7VFeatures
Environmentally Friendly:
Yes
Plantronics - CS540
Yes
Compatibility:
Plantronics - CS540
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.50 oz |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.9" |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 140 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Application/Usage | Headset |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Ultralast |
| Manufacturer Website Address | http://www.dantona.com |
| Marketing Information | This replacement 3.7 volt 140 mAh Lithium Polymer battery fits the Plantronics CS540 Headset and meets or exceeds original manufacturer specifications. |
| Product Type | Battery |
| Product Name | Battery |
| Manufacturer | Dantona Industries, Inc |
| Manufacturer Part Number | BATT-CS540 |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dantona BATT-CS540 Cs540 Battery 86180-01
$23.61