Deflecto
Deflect-o Countertop Leaflet Holder With Business Card Holder - 7.75" X 4.37" X 4.12" - 2 Compartment[s] - Plastic - Clear (78601)
- SKU:
- 18078984
- MPN:
- 78601
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MI, MN, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:29:48 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $23.96 each 23.96 |
| Buy 3 | and pay only $21.54 each 21.54 |
| Buy 4 | and pay only $19.92 each 19.92 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $19.20 each 19.2 |
| Buy 10 or above | and pay only $17.22 each 17.22 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:29:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Clear plastic holder puts the focus on your literature. Rounded edges offer a smooth, clean appearance, and slightly angled back keeps your materials at just the right angle for easy access. Countertop or wall mount options make this a perfect product for nearly any decor. Non-slip grooves keep literature from sliding. Classic, economical literature holder for use in lobbies, restaurants, libraries and more. Leaflets with Business Card Holder and Copy Protector Panel1.63 leaflet pocket capacity; 0.75 business card capacity (approximately 40 standard business cards).Prevents removal of last copy. Freestanding only. Color: Clear; Color Family: Clear; Overall Width: 4.38; Overall Depth: 4.25.Color(s):Clear
Features
Assembly Required:
No
No
United States
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Clear |
| Height | 7.75" |
| Color Family | Clear |
| Width | 4.37" |
| Depth | 4.12" |
| General Information | |
| Brand Name | Deflecto |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Marketing Information | Single pocket is designed for leaflet-size literature. Leaflet hold stands alone on countertop or mounts onto a wall. With the last copy protector, your message is always on display. Business card holder on the front offers another way to get you noticed. |
| Product Type | Literature Rack |
| Product Name | Single Compartment DocuHolder w/ Business Card Holder |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 78601 |
| Product Line | DocuHolder |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Literature Organization |
| Features | Leaflet Size |
| Total Number of Compartments | 2 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Deflect-o Countertop Leaflet Holder With Business Card Holder - 7.75" X 4.37" X 4.12" - 2 Compartment[s] - Plastic - Clear (78601)
$31.14