Deflecto
Deflect-o Horizontal Business Card Holder - 1.9" X 3.4" X 1.5" - Plastic - Black (90104_40)
- SKU:
- 18075632
- MPN:
- 90104_40
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:09:25 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.42 each 10.42 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $7.72 each 7.72 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $4.20 each 4.2 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $2.40 each 2.4 |
| Buy 28 or above | and pay only $2.19 each 2.19 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:09:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Create an organized professional countertop with these durable recycled plastic holders. Ideal for doctors offices travel agencies retail outlets and more. Card Holder Type: Business Card Holder; Card Capacity: 50; For Card Size: Business Card; Color(s): Black.Features
Assembly Required:
No
Yes
China
60%
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Height | 1.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.9" |
| Depth | 1.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Deflecto |
| Manufacturer Website Address | http://www.deflecto.com |
| Marketing Information | Business card holder displays a set of single cards and sits freestanding on your desk or countertop for easy placement and access. Design features a drop front so more of the card can be visible. Capacity is approximately 50 cards. Hard plastic card holder is made from a high percentage of recycled material. |
| Product Type | Business Card Holder |
| Product Name | Single Business Card Holder |
| Manufacturer | Deflecto, LLC |
| Manufacturer Part Number | 90104 |
| Product Model | 70104 |
| Product Line | Sustainable Office |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Compartments | 1 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Business Card |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Deflect-o Horizontal Business Card Holder - 1.9" X 3.4" X 1.5" - Plastic - Black (90104_40)
$17.34