Dell Computer
Dell Intel Xeon E5-2400 v2 E5-2430 v2 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz Processor Upgrade (338-bekg)
- SKU:
- 21289802
- MPN:
- 338-bekg
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:17:07 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $163.48 each 163.48 |
| Buy 4 or above | and pay only $156.07 each 156.07 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 03:17:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Intel® Xeon® Processor E5 Product FamilyThe heart of an agile, efficient data center that meets your diverse needs
Servers and storage solutions based on Intel® Xeon® processors deliver an unmatched combination of performance and built-in capabilities to support virtualized data centers and next-generation private clouds that are flexible, efficient, cost-effective, and built to scale.
The Intel® Xeon® processor E5 v2 family can boost server performance by up to 50 percent over previous-generation Intel® Xeon® processor-based servers.
Specs
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Input Voltage | 1.3 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.8" |
| Depth | 1.7" |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Intel® Xeon® Processor E5 Product Family The heart of an agile, efficient data center that meets your diverse needs Servers and storage solutions based on Intel® Xeon® processors deliver an unmatched combination of performance and built-in capabilities to support virtualized data centers and next-generation private clouds that are flexible, efficient, cost-effective, and built to scale. The Intel® Xeon® processor E5 v2 family can boost server performance by up to 50 percent over previous-generation Intel® Xeon® processor-based servers. |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Product Name | Xeon Hexa-core E5-2430 v2 2.5GHz Server Processor Upgrade |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | 338-BEKG |
| Product Model | E5-2430 v2 |
| Product Series | E5-2400 v2 |
| Product Line | Xeon |
| Technical Information | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Overclocking Speed | 3 GHz |
| L2 Cache | 1.50 MB |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Process Technology | 22 nm |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L3 Cache | 15 MB |
| Processor Socket | Socket B2 LGA-1356 |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| 64-bit Processing | Yes |
| QuickPath Interconnect | 7.20 GT/s |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 168.8°F (76°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Intel Xeon E5-2400 v2 E5-2430 v2 Hexa-core [6 Core] 2.50 GHz Processor Upgrade (338-bekg)
$169.61