Dell Computer
Dell Computer 450-BFKZ Dell 130w 7.4mm Ac Adapter Pwr
- SKU:
- 21524168
- MPN:
- 450-bfkz
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 06:27:18 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $67.55 each 67.55 |
| Buy 3 | and pay only $65.04 each 65.04 |
| Buy 4 or above | and pay only $63.79 each 63.79 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 06:27:18 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 130W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 130W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets.
- Offers 130W enough to power and charge your laptop
- Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector
Package Contents:
- 130W 7.4mm AC Adapter
- 1m Power Cord (North America)
Features
- 130W 7.4mm AC Adapter
- 1m Power Cord (North America)
Compatibility:
Dell Products:
- Alienware 16 Aurora AC16250
- Alienware m15
- Alienware m15 R2
- Alienware M15 R3
- Alienware M17
- Alienware m17 R2
- Alienware M17 R3
- Dell 24 All-in-One EC24260
- Dell 27 All-in-One EC27260
- Dell Pro 24 All-in-One Plus QC24251
- Dell Pro Micro Plus QBM1250
- G3 15 (3500)
- G3 15 (3579)
- G3 15 (3590)
- G3 17 (3779)
- G5 15 (5500)
- G5 15 (5587)
- G5 15 (5590)
- G7 15 (7588)
- G7 15 (7590)
- G7 17 (7790)
- Inspiron 5477 All-in-One
- Inspiron 7777 All-in-One
- Latitude 14 Rugged 5420
- Latitude 14 Rugged 5424
- Latitude 14 Rugged Extreme 7424
- Latitude 5401
- Latitude 5491
- Latitude 5501
- Latitude 5591
- OptiPlex 3280 All-in-One
- OptiPlex 7010 Micro Plus (Launched in 2023)
- OptiPlex 7020 Micro Plus
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-130w-74mm-ac-adapter/apd/450-bfkz/pc-accessories#overview_section
Environmental Compliance:
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 130 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.15 lb |
| Height | 6.1" |
| Width | 3" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel. The 130W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 130W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. Offers 130W enough to power and charge your laptop Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 130W 7.4mm AC Adapter |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | 450-BFKZ |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information