Dell Computer
Dell Computer 492-BDLP Dell 60w Usb-c Gan Ultra Slim Pwr Ac Adapter
- SKU:
- 21508538
- MPN:
- 492-bdlp
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:10:54 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $56.07 each 56.07 |
| Buy 3 | and pay only $52.18 each 52.18 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $50.90 each 50.9 |
| Buy 10 - 11 | and pay only $48.65 each 48.65 |
| Buy 12 or above | and pay only $47.16 each 47.16 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:10:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 60W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 60W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 1 meter power cord.
- Offers 60 W enough to power and charge your laptop
- Comes bundled with 1 meter power cord
- Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector
Package Contents:
- 60W USB-C GaN Ultra Slim AC Adapter
- 1 Meter Power Cord
Features
Package Contents:
- 60W USB-C GaN Ultra Slim AC Adapter
- 1 Meter Power Cord
Compatibility:
Dell Notebooks:
- 14 Premium DA14250
- Pro 13 Plus PB13250
- Pro 13 Plus PB13255
- Pro 13 Premium PA13250
- Pro 14 PC14250
- Pro 14 PC14255
- Pro 14 Plus PB14250
- Pro 14 Plus PB14255
- Pro 14 Premium PA14250
- Pro 16 PC16250
- Pro 16 PC16255
- Pro 16 Plus PB16250
- Pro 16 Plus PB16255
- Inspiron 13 5000 (5320)
- Inspiron 13 5000 (5330)
- Inspiron 14 5000 (5430)
- Inspiron 14 7000 (7430) 2-in-1
- Inspiron 16 5000 (5630)
- Inspiron 16 7000 (7630) 2-in-1
- Latitude 3140
- Latitude 3330
- Latitude 3340 (Launched in 2023)
- Latitude 3440
- Latitude 3450 (Launched in 2024)
- Latitude 3540
- Latitude 3550 (Launched in 2024)
- Latitude 5320 2-in-1
- Latitude 5330
- Latitude 5340
- Latitude 5350
- Latitude 5430
- Latitude 5440
- Latitude 5450
- Latitude 5530
https://www.dell.com/en-us/shop/dell-60w-usb-c-gan-ultra-slim-ac-adapter/apd/492-bdlp/pc-accessories
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 60 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Height | 2.6" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel. The 60W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 60W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It comes bundled with 1 meter power cord. Offers 60 W enough to power and charge your laptop Comes bundled with 1 meter power cord Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 60W USB-C GaN Ultra Slim AC Adapter |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | 492-BDLP |
| Product Line | Ultra Slim |
| Technical Information | |
| Cables Included Detail | Power cable 3.3 ft |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| Power Output Connectors Details | 1 x 24 pin USB-C 60 W |
| Device Supported | Notebook |
| Localization | United States |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Computer 492-BDLP Dell 60w Usb-c Gan Ultra Slim Pwr Ac Adapter
$61.26