Dell Computer
Dell Computer 492-BFDH Dell 360w 7.4mm Gan Slim Ac Pwr Adapter
- SKU:
- 21505746
- MPN:
- 492-bfdh
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 12:12:03 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $217.73 each 217.73 |
| Buy 3 or above | and pay only $210.20 each 210.2 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 12:12:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel.
The 360W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 360W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets.
- Offers 360W enough to power and charge your laptop
- Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector
The Dell 360W GaN AC Adapter incorporates gallium nitride (GaN) technology, developed in collaboration with GaN Systems. Compared to silicon-based products, GaN-based designs:
- Can greatly reduce power loss
- Highly energy efficient, consume less power and minimize expenses
- Easily portable, are typically up to 75% smaller and lighter
- Use less water and require fewer materials in the manufacturing process
Made with OEM-grade, top-quality materials and components and rigorously tested for reliability and compatibility.
Package Contents:
- 360W 7.4mm GaN Slim AC Adapter
- 1m Power Cord (North America)
Features
- 360W 7.4mm GaN Slim AC Adapter
- 1m Power Cord (North America)
Compatibility:
Dell Alienware Gaming Notebooks:
- 16 Area-51 AA16250
- 18 Area-51 AA18250
- M18 R2
- x16 R2
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Power | 360 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Height | 7.4" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Stop lugging your AC adapter back and forth between home and office. Get a second AC adapter for your notebook and keep one in the office and one for home or travel. The 360W AC Adapter from Dell™ is specially designed to meet the power needs of your Dell™ laptop. Packed with of 360W power, this adapter enables you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. Offers 360W enough to power and charge your laptop Incorporates a rubber strap for easy cable management and a LED light ring on the DC connector The Dell 360W GaN AC Adapter incorporates gallium nitride (GaN) technology, developed in collaboration with GaN Systems. Compared to silicon-based products, GaN-based designs: Can greatly reduce power loss Highly energy efficient, consume less power and minimize expenses Easily portable, are typically up to 75% smaller and lighter Use less water and require fewer materials in the manufacturing process Made with OEM-grade, top-quality materials and components and rigorously tested for reliability and compatibility. |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | 360W 7.4mm GaN Slim AC Adapter |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | 492-BFDH |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| Device Supported |
|
| Localization | North America |
| Universal Adapter | Yes |
Warranty Information