Dell Computer
Dell 32 GB Certified Memory Module - DDR4 RDIMM 2666MHz 2Rx4 A9781929
- SKU:
- 20421666
- MPN:
- a9781929
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Supercharge your Dell™ system with a Dell Memory upgrade engineered, tested and customized for your system. Adding more memory revs your system's engine and allows you to release its full potential when working with 3D imaging, multimedia, and other memory intensive applications.
Dell™ Branded memory offered in the Memory Selector is fully compatible and supported by Dell. Memory offered now may differ in speed from the original system memory but has been qualified to work in the system. When mixed, the memory will perform at the lowest speed populated or the highest speed allowed by the system.
Features
Compatibility:
Dell Servers:
Dell Servers:
- PowerEdge R640
- PowerEdge R740
- PowerEdge R940
- PowerEdge R740XD
- PowerEdge C6420
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Marketing Information | Supercharge your Dell™ system with a Dell Memory upgrade engineered, tested and customized for your system. Adding more memory revs your system's engine and allows you to release its full potential when working with 3D imaging, multimedia, and other memory intensive applications. Dell™ Branded memory offered in the Memory Selector is fully compatible and supported by Dell. Memory offered now may differ in speed from the original system memory but has been qualified to work in the system. When mixed, the memory will perform at the lowest speed populated or the highest speed allowed by the system. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | 32 GB Certified Memory Module - DDR4 RDIMM 2666MHz 2Rx4 |
| Manufacturer | DELL SOURCING - NEW |
| Manufacturer Part Number | A9781929 |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL19 |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Device Supported | Server |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell 32 GB Certified Memory Module - DDR4 RDIMM 2666MHz 2Rx4 A9781929