Dell Computer
Dell Latitude 3000 3310 13.3" Notebook - HD - 1366 x 768 - Intel Core i5 8th Gen i5-8265U Quad-core [4 Core] 1.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Black (cwkrt)
- SKU:
- 18209764
- MPN:
- cwkrt
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/23/2022 10:23:42 AM PST
- Stock Update:
- 06/23/2022 10:23:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Power through the school day
A 13" student laptop with best-in-class durability and extended battery life so students can learn without limits.
Operating System
Available with Windows 10 Pro - for a smooth, versatile PC experience.
Made to last beyond the bell
With incredible durability, extended battery life and up to Intel® Core™ i5 processor, the Latitude 3310 stands up to the school day, so that students can have the confidence to go wherever learning takes them.
Stands up to the school day
Highly durable: Bumps and falls will happen, but this device survives 30" (76 cm) drop tests onto steel and thousands of 4" micro-drops. It also endures tens of thousands of hinge cycle tests and features a sealed, spill-resistant keyboard that can withstand 12 oz. (354 ml) spills.
All day learning: With extended battery life, this trusty laptop gets kids through even the longest school days.
Single-cable convenience: The USB Type-C™ port transmits power, data, video and audio. (Not available with Celeron processor)
Package Contents:
- Latitude 3310
- Standard Battery
- AC Adapter
- Power Cord
- Documentation Disks: Safety, Environmental, and Regulatory Information (English/French/Multi-language)
- Quick Start Guide
Features
- Latitude 3310
- Standard Battery
- AC Adapter
- Power Cord
- Documentation Disks: Safety, Environmental, and Regulatory Information (English/French/Multi-language)
- Quick Start Guide
TAA Compliant:
No
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 7.1
Features:
Anti-glare Screen
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.9 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Processor Model | i5-8265U |
| Maximum Turbo Speed | 3.90 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.52 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 0.88" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Mail In Service (Disti SNS)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 620 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Power through the school day A 13" student laptop with best-in-class durability and extended battery life so students can learn without limits. Operating System Available with Windows 10 Pro - for a smooth, versatile PC experience. Made to last beyond the bell With incredible durability, extended battery life and up to Intel® Core™ i5 processor, the Latitude 3310 stands up to the school day, so that students can have the confidence to go wherever learning takes them. Stands up to the school day Highly durable: Bumps and falls will happen, but this device survives 30" (76 cm) drop tests onto steel and thousands of 4" micro-drops. It also endures tens of thousands of hinge cycle tests and features a sealed, spill-resistant keyboard that can withstand 12 oz. (354 ml) spills. All day learning: With extended battery life, this trusty laptop gets kids through even the longest school days. Single-cable convenience: The USB Type-C™ port transmits power, data, video and audio. (Not available with Celeron processor) More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Latitude 3310 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | CWKRT |
| Product Model | 3310 |
| Product Series | 3000 |
| Product Line | Latitude |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | No |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C port with DisplayPort Alt Mode (except Celeron CPU) |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information