Dell Computer
Dell Pro Max MC16250 16" Copilot+ PC Notebook - Full HD Plus - Intel Core Ultra 5 235H - vPro Technology - 16 GB - 256 GB SSD - English [US] Keyboard (d55tp)
- SKU:
- 21150603
- MPN:
- d55tp
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/15/2025 02:50:49 PM PST
- Stock Update:
- 12/15/2025 02:50:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell Pro Max 16 Laptop
Dell Pro Max 16 laptop merges exceptional performance with a large display. Designed for power users and light design applications in the office or on the go.
Package Contents:
- Pro Max 16 MC16250
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
- E5 Power Cord (1M for US)
- Quick Setup Guide
- Documentation
Features
Systems Management:
Intel vPro Enterprise Technology Enabled
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
Yes
Yes
Vietnam
Intel vPro Enterprise Technology Enabled
Package Contents:
- Pro Max 16 MC16250
- Lithium Polymer Battery
- AC Adapter
- E5 Power Cord (1M for US)
- Quick Setup Guide
- Documentation
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Charger Included:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
ExpressCharge
TCO Certified:
Yes
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Power Description | |
| Power Plug Type | Type C |
| Included Charger Power | 100 W |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 14 |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235H |
| NPU Name | AI Boost |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Height | 1.01" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 10.1" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Weight | 8.99 oz |
| Memory | |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Installed Slot Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Size | 16" |
| Brightness | 300 Nit |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD Plus |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Arc Pro 140T GPU |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Dell Pro Max 16 Laptop Dell Pro Max 16 laptop merges exceptional performance with a large display. Designed for power users and light design applications in the office or on the go. |
| Copilot+ PC | Yes |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Pro Max 16 MC16250 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | D55TP |
| Product Model | MC16250 |
| Product Line | Pro Max |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Copilot Key | Yes |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><ul><li>1 nano-SIM card slot </li><li>1 Smart-card reader slot </li></ul> |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Wimax | No |
| WWAN Supported | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Pro Max MC16250 16" Copilot+ PC Notebook - Full HD Plus - Intel Core Ultra 5 235H - vPro Technology - 16 GB - 256 GB SSD - English [US] Keyboard (d55tp)