Dell Computer
Dell Precision 7000 7760 17.3" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-11500H Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Gray (d5w90)
- SKU:
- 18370546
- MPN:
- d5w90
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Precision Mobile Workstations
For professional creators to empower productivity from anywhere
Stylish mobile workstations that deliver awe-inspiring performance anywhere. Highest performing and fully customizable mobile workstations certified with professional applications. Incredibly powerful workstations in a premium design that looks as good as it performs.
5000 Series
The world's smallest and thinnest mobile workstations with built in AI.
Package Contents:
- Precision 7760 Mobile Workstation
- Standard Battery
- AC Adapter
- E5 C13 Power Cord 1M
- Safety and Regulatory Documents English,French,Dutch
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
Anti-glare Screen
China
- Precision 7760 Mobile Workstation
- Standard Battery
- AC Adapter
- E5 C13 Power Cord 1M
- Safety and Regulatory Documents English,French,Dutch
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.9 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-11500H |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM590 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6.64 lb |
| Product Color | Gray |
| Height | 1.13" |
| Width | 15.8" |
| Depth | 10.4" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 Years Hardware Service with Onsite Service After Remote Diagnosis (Disti SNS)</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 6-cell |
| Memory | |
| Installed Slot Memory Configuration | 1 x 8GB |
| System Memory Speed | 3200 MHz |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 17.3" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Precision Mobile Workstations For professional creators to empower productivity from anywhere Stylish mobile workstations that deliver awe-inspiring performance anywhere. Highest performing and fully customizable mobile workstations certified with professional applications. Incredibly powerful workstations in a premium design that looks as good as it performs. 5000 Series The world's smallest and thinnest mobile workstations with built in AI. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | Precision 7760 Mobile Workstation |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | D5W90 |
| Product Model | 7760 |
| Product Series | 7000 |
| Product Line | Precision |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | Two USB 3.2 Gen 2 Type-C Thunderbolt 4 ports |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Precision 7000 7760 17.3" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-11500H Hexa-core [6 Core] 2.90 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Gray (d5w90)