Dell Computer
Dell P2422HE 23.8" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black, Silver (dell-p2422he)
- SKU:
- 18060255
- MPN:
- dell-p2422he
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 12:22:15 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 12:22:15 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A better view from anywhere | Comfort without sacrificing color: Optimize eye comfort with ComfortViewPlus, an always-on, built-in screen that reduces potentially harmful blue light emissions while delivering excellent color accuracy.Color consistency comes standard: See consistent, vibrant colors across a wide viewing angle enabled by In-Plane Switching (IPS) technology. With 99% sRGB coverage, you get precise colors right out of the box.
Sleek, stylish and organized: Hide cords in the monitor riser to keep things organized. This sleek monitor has a three-sided ultrathin bezel, small base and an improved, easy-to use cable management system.
Comfort is key: Tilt, swivel, pivot and adjust the height of your monitor (150mm height adjustment range) for extra comfort during work.
Designed with you in mind: Navigate the menu and adjust screen settings with the easy-to-use joystick control. Snap on the optional Dell Slim Soundbar (SB521A) and elevate your listening experience.
Connect to productivity | A productivity hub: Transform your monitor into a productivity hub with RJ45 for wired Ethernet connectivity and USB-C providing up to 65W power delivery - all in a clutter-free setup.
Enhanced manageability: MAC Address pass-through, PXE Boot and Wake-on-LAN are conveniently built in.
Single-cable convenience: Reduce cable clutter with USB-C connectivity, which offers the flexibility of connecting to multi-vendor USB-C systemsi and saves up to 72% of workspace setup time, reduces cable clutter and enables quick transitions from the desk.
Jumpstart productivity: Simply press the monitor power button and the power sync feature seamlessly starts your monitor and connected Dell PC, even when the laptop lid is closed. Compatible with select Dell PCs.
Extensive connectivity: Easily connect to a variety of devices with extensive connectivity ports, including HDMI, DisplayPort, DisplayPort (Out), USB-C, RJ45, 4x SuperSpeed USB 5Gbps.
Quick-access ports: Easily share and deliver content via quick-access ports conveniently placed at the front of the display.
Expand your efficiency: Boost productivity by up to 39%i by expanding your desk with a keyboard, mouse and connecting dual productivity hub monitors via Dell Express Daisy Chaining - a feature that allows automatic detection of the second display, skipping the manual step of changing OSD settings. Boost your efficiency even further with the multitasking tools of Dell Easy Arrange.
Features
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
TCO Certified Edge
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
TCO Certified:
Yes
Platform Supported:
PC
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.40 lb |
| Height with Stand | 19.50" |
| Product Color |
|
| Depth with Stand | 7.10" |
| Width with Stand | 21.20" |
| Color Family | Dual Color |
| Weight with Stand (Approximate) | 13.23 lb |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | 3Y Basic Hardware Service with Advanced Exchange-Disti SnS |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | A better view from anywhere | Comfort without sacrificing color: Optimize eye comfort with ComfortViewPlus, an always-on, built-in screen that reduces potentially harmful blue light emissions while delivering excellent color accuracy. Color consistency comes standard: See consistent, vibrant colors across a wide viewing angle enabled by In-Plane Switching (IPS) technology. With 99% sRGB coverage, you get precise colors right out of the box. Sleek, stylish and organized: Hide cords in the monitor riser to keep things organized. This sleek monitor has a three-sided ultrathin bezel, small base and an improved, easy-to use cable management system. Comfort is key: Tilt, swivel, pivot and adjust the height of your monitor (150mm height adjustment range) for extra comfort during work. Designed with you in mind: Navigate the menu and adjust screen settings with the easy-to-use joystick control. Snap on the optional Dell Slim Soundbar (SB521A) and elevate your listening experience. Connect to productivity | A productivity hub: Transform your monitor into a productivity hub with RJ45 for wired Ethernet connectivity and USB-C providing up to 65W power delivery - all in a clutter-free setup. Enhanced manageability: MAC Address pass-through, PXE Boot and Wake-on-LAN are conveniently built in. Single-cable convenience: Reduce cable clutter with USB-C connectivity, which offers the flexibility of connecting to multi-vendor USB-C systemsi and saves up to 72% of workspace setup time, reduces cable clutter and enables quick transitions from the desk. Jumpstart productivity: Simply press the monitor power button and the power sync feature seamlessly starts your monitor and connected Dell PC, even when the laptop lid is closed. Compatible with select Dell PCs. Extensive connectivity: Easily connect to a variety of devices with extensive connectivity ports, including HDMI, DisplayPort, DisplayPort (Out), USB-C, RJ45, 4x SuperSpeed USB 5Gbps. Quick-access ports: Easily share and deliver content via quick-access ports conveniently placed at the front of the display. Expand your efficiency: Boost productivity by up to 39%i by expanding your desk with a keyboard, mouse and connecting dual productivity hub monitors via Dell Express Daisy Chaining - a feature that allows automatic detection of the second display, skipping the manual step of changing OSD settings. Boost your efficiency even further with the multitasking tools of Dell Easy Arrange. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 24 USB-C Hub Monitor - P2422HE |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | DELL-P2422HE |
| Product Model | P2422HE |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG (Fast) |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 23.8" |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.27450 mm x 0.27450 mm |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 83 kHz |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 24" |
| Audio | |
| Speakers | No |
Warranty Information