Dell Computer
Dell Computer DELLWD19180W WD19S 180W USB C Docking Station
- SKU:
- 21041768
- MPN:
- dell-wd19180w
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:37:10 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $270.88 each 270.88 |
| Buy 3 or above | and pay only $262.97 each 262.97 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 06:37:10 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- Dock - WD19 180W
- 1 x 180W Power Adapter
Features
Package Contents:
Yes
- Dock - WD19 180W
- 1 x 180W Power Adapter
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.29 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 8.07" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.54" |
| Depth | 1.14" |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| USB Type-C Detail | 2 x USB-C 3.1 Gen 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 2 Type-C Ports | 2 |
| Audio Line Out | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Interfaces | <p>(2)Full size DP1.4 (1) HDMI (1) MFDP USB-C</p> |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Type-A Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Host Interface | USB Type C |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-A | Yes |
| HDMI | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | DELL SOURCING - NEW |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Dock - WD19 180W |
| Manufacturer | DELL SOURCING - NEW |
| Manufacturer Part Number | DELL-WD19180W |
| Product Model | WD19 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Charging Capability | Yes |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Management Features |
|
| Device Supported |
|
| Power Delivery |
|
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Video Resolution Details |
|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Features |
|
| Supported Resolutions |
|
| Security Slot Type |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Computer DELLWD19180W WD19S 180W USB C Docking Station
$275.78