Dell Computer
Dell Latitude 5000 5420 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 Quad-core [4 Core] 3 GHz - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD - Gray (dy0hx)
- SKU:
- 18255433
- MPN:
- dy0hx
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
- Stock Update:
- 08/13/2024 04:55:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell Latitude 5000 5420 14" Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 (11th Gen) i7-1185G7 Quad-core (4 Core) 3 GHz - 16 GB RAM - 512 GB SSD - Windows 10 Pro - Intel Iris Xe Graphics - in-- Processor Manufacturer: Intel
- Processor Type: Core i7
- Processor Generation: 11th Gen
- Processor Model: i7-1185G7
- Processor Core: Quad-core (4 Core)
- Standing screen display size: 14 Inches
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Max Screen Resolution: 1920 x 1080
- Chipset Brand: Intel
- Card Description: Integrated
- Number of USB 2.0 Ports: 1
- Number of USB 3.0 Ports: 1
- Brand: Dell
- Series: Latitude 5420
- Item model number: 5420
- Operating System: Windows 10 Pro
- Item Weight: 3.6 pounds
- Package Dimensions: 15.2 x 13.5 x 2.9 inches
- Processor Brand: Intel
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
- Flash Memory Size: 0.01
- Optical Drive Type: No Optical Drive
Dell Latitude 5420 (LATI5420DY0HX/DY0HX) NON-TOUCH Anti Glare 14 FHD (1920x1080) IPS, 250nits, WLAN/WWAN, HD+IR Camera, 11th Generation Intel Core I7-1185G7 vPro, 16GB,1x16GB, DDR4 Non-ECC, M.2 512GB PCIe NVMe Class 35 Solid State Drive, Windows 10 Pro 64bit English, French, Spanish, I7-1185G7 Vpro, Intel Iris Xe Graphics, Thunderbolt, Intel Wi-Fi 6 AX201 2x2 .11ax 160MHz + Bluetooth 5.1, No Removable CD/DVD Drive, Single Pointing Backlit US English Keyboard, No Mouse, 65W Type-C Epeat Adapter, 4 Cell 63Whr ExpressChargeTM Capable Battery, Palmrest, Fingerprint Reader, Contacted & Contactless SmartCard Reader, Thunderbolt 4, Intel vPro Active Mgmt Tech (vPro CPUs), No Microsoft Office License Included-30 day Trial Offer Only, 1 Year Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis (Disti SNS)
Package Contents:
- Latitude 5420
- Standard Battery
- AC Adapter
- Power Cord
- Quick Start Guide
- Documentation: Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)
Features
- Latitude 5420
- Standard Battery
- AC Adapter
- Power Cord
- Quick Start Guide
- Documentation: Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)
Certifications & Standards:
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Features:
Anti-glare Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.09 lb |
| Product Color | Gray |
| Height | 0.76" |
| Color Family | Gray |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis (Disti SNS)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | There's nothing mainstream about it This smaller, sleeker 14-inch laptop lets you get to work faster than ever thanks to its scalable design and powerful performance. Operating System Available with Windows 10 Pro - for a smooth, versatile PC experience. Welcome to a new age of intelligence ExpressConnect New ExpressConnect automatically joins the strongest access point in the office and directs bandwidth to critical applications, wherever you work. ExpressResponse With Intel® Adaptix™ Technology, prioritize your most important apps, so they open faster and perform better. ExpressSign-in Get to work fast with our PC proximity sensor enabled by Intel® Context Sensing Technology that detects your presence to instantly wake and log you in via the IR camera and Windows Hello, all without lifting a finger. It locks when you walk away, so your work stays safer. ExpressCharge Dell Optimizer extends runtime and improves battery performance by adapting to your patterns. ExpressCharge Boost delivers up to 35% charge in about 20 minutes, or up to 80% charge in an hour with ExpressCharge. Intelligent Audio Collaborate like you're in the same room. Intelligent Audio enhances your audio quality and reduces background noises, so you can hear and be heard, creating a better conference experience for all. Fully loaded and ready to work Take charge: Keep working with outstanding battery life plus intelligent settings to preserve power when you're running low. Choose from a 42WHr battery for lighter weight or a larger 63Whr battery for longer run time. Get longer battery life when you choose the Super Low Power panel, which consumes less power than a standard display without impacting the brightness of the screen. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Latitude 5420 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | DY0HX |
| Product Model | 5420 |
| Product Series | 5000 |
| Product Line | Latitude |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information