Dell Computer
Dell FPC2Y 65W Laptop AC Power Adapter 7.4mm Tip
- SKU:
- 21051636
- MPN:
- fpc2y
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:24:04 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $85.02 each 85.02 |
| Buy 3 | and pay only $82.51 each 82.51 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $81.26 each 81.26 |
| Buy 7 | and pay only $79.75 each 79.75 |
| Buy 8 or above | and pay only $77.49 each 77.49 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:24:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Sparepart: Dell AC Adapter, 65W, 19.5V, 3 Pin, 7.4mm, C6 Power Cord, G4X7T, 3CWYH, 5HJ2F, N5H1N (Pin, 7.4mm, C6 Power Cord (Not incl.) DF263, Notebook, Indoor, 100-240 V, 50/60 Hz, 65 W, 19.5 V)- AC Adapter 65 W. 19.5 V. 3 Years
- Product Dimensions: 1.1 x 9.7 x 6.5 inches
- Item Weight: 4.73 pounds
AC Adapter 65W 19.5V 3
Features
Compatibility:
Dell Latitude Notebooks:
Dell Latitude Notebooks:
- 5480
- 5580
- 7280
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 3.34 A |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | DELL SOURCING - NEW |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Adapter |
| Manufacturer | DELL SOURCING - NEW |
| Manufacturer Part Number | FPC2Y |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell FPC2Y 65W Laptop AC Power Adapter 7.4mm Tip
$90.36