Dell Computer
Dell Latitude 5000 5420 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7 Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Titan Gray Dull (g35t6)
- SKU:
- 18320757
- MPN:
- g35t6
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
- Stock Update:
- 10/28/2022 08:06:47 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell Latitude 5420 14" Notebook, Intel Core i5-1145G7, 8GB RAM, 256GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Windows 10 Pro (G35T6)- 2.60GHz Intel Core i5-1145G7 Quad-core (4 Core) Processor
- 8GB DDR4 SDRAM | 256GB SSD
- 14" Full HD Display (1920 x 1080)
- Integrated Intel Iris Xe Graphics
- Windows 10 Pro 64-bit Edition
- Standing screen display size: 14 Inches
- Screen Resolution: 1920 x 1080
- Max Screen Resolution: 1920 x 1080 Pixels
- Processor: 2.6 GHz core_i5
- RAM: 8 GB DDR4
- Hard Drive: 256 GB SSD
- Graphics Coprocessor: Intel Iris Xe Graphics
- Chipset Brand: Intel
- Brand: Dell
- Series: Latitude 5420
- Item model number: G35T6
- Hardware Platform: PC
- Operating System: Windows 10 Pro
- Item Weight: 5.2 pounds
- Processor Brand: Intel Core i5-1145G7
- Processor Count: 1
- Computer Memory Type: DDR4 SDRAM
- Hard Drive Interface: Serial ATA
Work faster than ever with the built-in AI of Dell Optimizer on the first 14" laptop to use bioplastics from trees in its design. This scalable laptop features a brighter screen with Comfort View Plus, extended battery life and touchless wake & lock with Express Sign-in.
Package Contents:
Features
Package Contents:
Latitude 5420 Notebook Standard Battery AC Adapter
Specs
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i5-1145G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.85 lb |
| Product Color | Titan Gray Dull |
| Height | 1.29" |
| Width | 13.7" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis (Disti SNS)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Latitude Laptops & 2-in-1 PCs Our most secure and manageable commercial laptops, delivering reliable productivity for your end-users. |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | Latitude 5420 Notebook |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | G35T6 |
| Product Model | 5420 |
| Product Series | 5000 |
| Product Line | Latitude |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | One USB 3.2 Gen 1 Type-C port with PowerShare |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 3 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Latitude 5000 5420 14" Touchscreen Notebook - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i5 11th Gen i5-1145G7 Quad-core [4 Core] 2.60 GHz - 8 GB Total RAM - 256 GB SSD - Titan Gray Dull (g35t6)