Dell Computer
Dell OptiPlex 5000 5090 Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10505 Hexa-core [6 Core] 3.20 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Small Form Factor (gdyyx)
- SKU:
- 18270548
- MPN:
- gdyyx
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OPTIPLEX 5090 TOWER, SMALL FORM FACTOR AND MICRO l Intelligent, mainstream desktops with right-sized performance & configurations.IMPRESSIVELY POWERFUL
Built with 11th generation Intel® up to Core™ i7 processors and doubled max memory from previous generation provides better performance while running multiple or large applications. The 5090 tower is ready to deliver entry commercial VR content experiences with the latest NVIDIA™ 1660 Super and AMD® graphics.
SEE AND DO MORE
Drive up to a triple display set up with new Intel® Gen 12 graphics. Achieve better visuals for 3D rendering and 4K monitor use with discrete graphics support for 5090 micro. Connect with ease with two native DisplayPort interfaces with optional VGA, HDMI 2.0b, or USB Type-C® Alt mode.
SMART DESIGN
Sustainably built with a high ratio of post consumer recyclable (PCR) content and a design to keep your system cool, OptiPlex 5090 is a smart solution. Custom mounts and stands adapt to your workspace while the tool-less chassis provides easy serviceability. Protect your IT investment with TPM 2.0, optional chassis intrusion switch and lockable cable covers. EPEAT Gold and ENERGY STAR qualified on select configurations.
Package Contents:
- OptiPlex 5090
- Keyboard
- Mouse
- Power Cord
- Quick Setup Guide 5090 SFF
- Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Korea E-Standby
Yes
Security Slot
Mexico
- OptiPlex 5090
- Keyboard
- Mouse
- Power Cord
- Quick Setup Guide 5090 SFF
- Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language)
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Korea E-Standby
Energy Star:
Yes
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10505 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q570 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 12.53 lb |
| Height | 11.4" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 Years Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis (Disti SNS)</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | OPTIPLEX 5090 TOWER, SMALL FORM FACTOR AND MICRO l Intelligent, mainstream desktops with right-sized performance & configurations. IMPRESSIVELY POWERFUL Built with 11th generation Intel® up to Core™ i7 processors and doubled max memory from previous generation provides better performance while running multiple or large applications. The 5090 tower is ready to deliver entry commercial VR content experiences with the latest NVIDIA™ 1660 Super and AMD® graphics. SEE AND DO MORE Drive up to a triple display set up with new Intel® Gen 12 graphics. Achieve better visuals for 3D rendering and 4K monitor use with discrete graphics support for 5090 micro. Connect with ease with two native DisplayPort interfaces with optional VGA, HDMI 2.0b, or USB Type-C® Alt mode. SMART DESIGN Sustainably built with a high ratio of post consumer recyclable (PCR) content and a design to keep your system cool, OptiPlex 5090 is a smart solution. Custom mounts and stands adapt to your workspace while the tool-less chassis provides easy serviceability. Protect your IT investment with TPM 2.0, optional chassis intrusion switch and lockable cable covers. EPEAT Gold and ENERGY STAR qualified on select configurations. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | OptiPlex 5090 |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | GDYYX |
| Product Model | 5090 |
| Product Series | 5000 |
| Product Line | OptiPlex |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Total Hard Drive Capacity | 1 TB |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell OptiPlex 5000 5090 Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10505 Hexa-core [6 Core] 3.20 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 1 TB HDD - Small Form Factor (gdyyx)