Dell Computer
Dell OptiPlex 3000 3090 Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10505 Hexa-core [6 Core] 3.20 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Black (gw2m5)
- SKU:
- 18559611
- MPN:
- gw2m5
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
OptiPlex Desktops
Our most secure and manageable business-class desktops, delivering reliable productivity for your end-users.
Package Contents:
Features
Package Contents:
OptiPlex 3090 Desktop Computer Keyboard Mouse System Power Cord (US) M.2 Caddy
Security Slot
Features:
Security Slot
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10505 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3.20 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q470 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.24 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 11.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 Years Hardware Service with Onsite-Disti SNS</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | OptiPlex Desktops Our most secure and manageable business-class desktops, delivering reliable productivity for your end-users. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | OptiPlex 3090 Desktop Computer |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | GW2M5 |
| Product Model | 3090 |
| Product Series | 3000 |
| Product Line | OptiPlex |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Upgradable Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell OptiPlex 3000 3090 Desktop Computer - Intel Core i5 10th Gen i5-10505 Hexa-core [6 Core] 3.20 GHz - 16 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Black (gw2m5)