Dell Computer
Dell Latitude 7000 7410 14" Touchscreen Convertible 2 In 1 Chromebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I5 10th Gen I5-10310u Quad-core [4 Core] 1.60 Ghz - 8 Gb Total Ram - 128 Gb Ssd - (htkpr)
- SKU:
- 18324441
- MPN:
- htkpr
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/31/2022 01:16:13 PM PST
- Stock Update:
- 05/31/2022 01:16:13 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell Latitude 7410 Chromebook Enterprise - 14" - Core i5 10310U - 8 GB RAM - 128 GB SSDKey Features and Benefits:A next-level cloud-ready deviceGreat things come together on Latitude 7410 Chromebook Enterprise. Dell combined long battery life, a Full HD panel, and a carbon fiber shell for a secure and premium cloud-native experience.Break-neck speedsThe 10th Gen Intel Core i5 processor allows for a faster app experience, improved web browsing, and smoother fleet control.Built to lastDesigned for durability, the 7410 features a high standard of passing 17 MIL-STD 810G tests.Connect with easeWork with a 14" Chromebook Enterprise device with mobile broadband capabilities, delivering speeds up to CAT 9 Gigabit LTE. Choose Intel Wi-Fi 6 (Gig+) delivering 3x faster speeds and next-gen security to PCs and wireless networks.Extended battery lifeThe high-density batteries provide hours of usability in a compact form factor for an overall lower weight. Plus, you have the ability to charge up to 80% in virtually no time with ExpressCharge.Keep your information safeThe privacy shutter prevents unintentional capture of images, both accidental or through spyware, to keep unwanted parties from using your webcam.Premium look and feelWith a carbon fiber shell, youll impress at every meeting. Modernized keyboard design and touchpad featuring quiet click and larger surface area for more precision and comfort.Upgrade your viewThe one-handed open lid and 4-sided narrow borders create a seamless and beautiful aesthetic that suits every kind of office.Chrome EnterpriseWith Chrome Enterprise, you remotely manage, deploy, and implement policies to Chromebooks across your business and enable users to be more productive.
Package Contents:
- Latitude 7410 Chromebook
- AC Adapter
- E4 US Power Cord
Features
Package Contents:
- Latitude 7410 Chromebook
- AC Adapter
- E4 US Power Cord
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Processor Model | i5-10310U |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.60 GHz |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Convertible |
| Weight (Approximate) | 3.59 lb |
| Product Color | Aluminium |
| Height | 0.73" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Number of Cells | 4-cell |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Elevate your enterprise 14" premium laptop or 2-in-1 with long battery life, seamless connections and a wide range of management capabilities. Featuring up to 10th Gen Intel® Core™ i7 processors to upgrade every enterprise. Operating System Available with Chrome OS A next-level cloud-ready device Great things come together on Latitude 7410 Chromebook Enterprise. We combined long-lasting battery life, an optional 4K panel, an Aluminum or Carbon Fiber shell option with ProSupport Plus for a secure and premium cloud-native experience. Enterprise-level Latitude Break-neck speeds: Up to 10th Gen Intel® Core™ i7 processors allow for a faster app experience, improved web browsing and smoother fleet control. |
| Product Type | 2 in 1 Chromebook |
| Product Name | Latitude 7410 Chromebook |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | HTKPR |
| Product Model | 7410 |
| Product Series | 7000 |
| Product Line | Latitude |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | USB Type-C with Power Delivery , USB Type-C with Power Delivery |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System | ChromeOS |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Latitude 7000 7410 14" Touchscreen Convertible 2 In 1 Chromebook - Full Hd - 1920 X 1080 - Intel Core I5 10th Gen I5-10310u Quad-core [4 Core] 1.60 Ghz - 8 Gb Total Ram - 128 Gb Ssd - (htkpr)