Dell Computer
Dell Computer KM726-USD-DAO Dell Pro 7 Slim Keyboard And Mouse - Km726 - Us English Dual Os
- SKU:
- 21495273
- MPN:
- km726-usd-dao
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 07:37:42 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $84.70 each 84.7 |
| Buy 3 | and pay only $82.44 each 82.44 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $81.12 each 81.12 |
| Buy 7 | and pay only $79.50 each 79.5 |
| Buy 8 or above | and pay only $77.18 each 77.18 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 07:37:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Comfort crafted for your workflow| Quiet performance for greater focus
Quiet keyboard and silent mouse minimize distractions from typing and clicking to help you stay focused anywhere.
Smooth, fatigue-free typing
Sleek, full-size keyboard with low-profile keys reduce typing force for day-long comfort and less fatigue.
Comfortable control
Full-size mouse with a textured grip offers comfortable navigation every time.
Smoother glide
Improved feet material ensures smooth mouse movement across any surface, reducing strain and making navigation effortless.
Power your productivity | Extended power performance
Uninterrupted productivity with industry-leading battery life of up to 48 months for the keyboard and 36 months for the mouse
Precise tracking, better control
Adjustable cursor speed up to 6K DPI delivers greater accuracy for smooth, superior control. Flexible dual-mode connectivity (RF 2.4GHz, BLE6.0) for seamless integration.
Hybrid scrolling
Enjoy precise tactile control or switch to free-spin mode for fast, effortless navigation, including horizontal scrolling
Customize for efficiency
Streamline your tasks with 13 programmable keys including M1-M4 keys located above the number pad for easy access, and 4 programmable mouse buttons for personalized shortcuts
Streamlined manageability with?advanced security | Centralized control for IT managers
The Dell Device Management Console (DDMC) enables mass firmware deployment and easy device management.
Enhanced security for peace of mind
Dell Secure Link USB Receiver (WR3) provides advanced security, powered by FIPS-approved algorithms - trusted by government and enterprise and is made more secured with Dell proprietary security technology.
Dual OS compatibility
Seamlessly switch between Mac and Windows with added Mac legends and a dedicated Copilot Key for Windows.
Dell Display and Peripheral Manager
Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace
Tuned to your specifications
Program shortcuts to gain instant access to frequently used applications or functions and enhance your productivity.
More manageable
Save time and boost IT efficiency with the Dell Device Management Console to manage your Dell peripheral fleet at scale, from a single cloud-based console. Discover expanded Command Line Interface features from Dell Display and Peripheral Manager.
Package Contents:
- Pro 7 KM726 Keyboard & Mouse
- 2 x AAA Batteries for Keyboard
- 1 x AA Batteries for Mouse
- Dell Secure Link USB Receiver
- Documentation
Features
- Pro 7 KM726 Keyboard & Mouse
- 2 x AAA Batteries for Keyboard
- 1 x AA Batteries for Mouse
- Dell Secure Link USB Receiver
- Documentation
Operating System Compatibility:
Windows 7
Windows 8.1
Windows 10
Windows 11
macOS
Red Hat Enterprise Linux 8
Ubuntu 18.4
ChromeOS
Android
Post-consumer-waste%:
69%
Platform Supported:
PC
Mac
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Hot Keys | CoPilot |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Number of Programmable Keys | 16 |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Sections | 3 |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Bluetooth Version | 6.0 |
| Backlight | No |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Localization | English (US) |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Number of Programmable Buttons | 4 |
| Movement Resolution (dpi) | 6000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Features | <ul><li>Programmable cursor speed button (DPI)</li><li>Textured scroll wheel (hybrid fast scroll)</li><li>Low battery indicator</li><li>Side buttons (Programmable)</li><li>Mode LED lights (RF 2.4GHz / Bluetooth 1 / Bluetooth 2)</li><li>Mode switch button</li><li>On/off switch</li><li>Optical sensor</li><li>Textured scroll and side grip</li><li>Adaptive Scroll</li></ul> |
| Total Number of Buttons | 4 |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Adjustable Movement Resolution Detail | 1600 (adjustable from 200 to 6000) |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.82" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.92" |
| Pointing Device Depth | 2.46" |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.59 oz |
| Pointing Device Height | 1.55" |
| Pointing Device Width | 4.55" |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.64" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.27 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Keyboard Battery Life | 4 Year |
| Battery Size Supported |
|
| Battery Included | Yes |
| Pointing Device Battery Life | 3 Year |
| Pointing Device Battery Size Supported | AA |
| Keyboard Battery Size Supported | AAA |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Comfort crafted for your workflow| Quiet performance for greater focus Quiet keyboard and silent mouse minimize distractions from typing and clicking to help you stay focused anywhere. Smooth, fatigue-free typing Sleek, full-size keyboard with low-profile keys reduce typing force for day-long comfort and less fatigue. Comfortable control Full-size mouse with a textured grip offers comfortable navigation every time. Smoother glide Improved feet material ensures smooth mouse movement across any surface, reducing strain and making navigation effortless. Power your productivity | Extended power performance Uninterrupted productivity with industry-leading battery life of up to 48 months for the keyboard and 36 months for the mouse Precise tracking, better control Adjustable cursor speed up to 6K DPI delivers greater accuracy for smooth, superior control. Flexible dual-mode connectivity (RF 2.4GHz, BLE6.0) for seamless integration. Hybrid scrolling Enjoy precise tactile control or switch to free-spin mode for fast, effortless navigation, including horizontal scrolling Customize for efficiency Streamline your tasks with 13 programmable keys including M1-M4 keys located above the number pad for easy access, and 4 programmable mouse buttons for personalized shortcuts Streamlined manageability with?advanced security | Centralized control for IT managers The Dell Device Management Console (DDMC) enables mass firmware deployment and easy device management. Enhanced security for peace of mind Dell Secure Link USB Receiver (WR3) provides advanced security, powered by FIPS-approved algorithms - trusted by government and enterprise and is made more secured with Dell proprietary security technology. Dual OS compatibility Seamlessly switch between Mac and Windows with added Mac legends and a dedicated Copilot Key for Windows. Dell Display and Peripheral Manager Experience Dell's singular, innovative application to optimize the performance of your entire Dell PC workspace Tuned to your specifications Program shortcuts to gain instant access to frequently used applications or functions and enhance your productivity. More manageable Save time and boost IT efficiency with the Dell Device Management Console to manage your Dell peripheral fleet at scale, from a single cloud-based console. Discover expanded Command Line Interface features from Dell Display and Peripheral Manager. |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | Pro 7 KM726 Keyboard & Mouse |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | KM726-USD-DAO |
| Product Model | KM726 |
| Is Bundle | Yes |
| Product Line | Pro 7 |
| Software | |
| Software Included | <p><b>Dell Display and Peripheral Manager:</b></p><ul><li>Windows 10 build 17763 and above (x64-based)</li><li>Windows 11 (x64-based)</li></ul> |
Warranty Information