Dell Computer
Dell Computer LA90PM111 90w 19.5v X 4.62a Slim Pwr Disc Prod Spcl Sourcing See Notes
- SKU:
- 20445454
- MPN:
- la90pm111
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:42:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $78.81 each 78.81 |
| Buy 3 | and pay only $76.31 each 76.31 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $75.05 each 75.05 |
| Buy 7 | and pay only $73.55 each 73.55 |
| Buy 8 or above | and pay only $71.30 each 71.3 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:42:08 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell Original 90W 19.5V x 4.62A New Slim Replacement AC Adapter For Dell Model Numbers: Dell Inspiron 17 (1750), Dell Inspiron 17 (1764), Dell Inspiron 17, Dell Inspiron 1705, Dell Inspiron 1720, Dell Inspiron 1721, Dell Inspiron 1737, Dell Inspiron 1747, 100% Compatible With Dell P/N: AA90PM111, YD9W8, PA-1900-32D, LA90PM111, DA90PM111, 0W6KV, ADP-90LD D, Y808G, Y807G, D094H, C120H, DA90PE1-00, WK890, 330-1825, NN236, 330-1826, 330-1827, 330-1828, PA-3E, PA-2E, PA-10, YY20N, MK947, TK3DM, FA90PM111, PA-1900-01D3, PA-1900-02D, PA-1900-02D2, PA-1900-02D3, ONN236, DA90PE3-00, PA-3E Family.- 4.5mm Barrel Size
- Small 4.5mm tip
- NOT 7.4mm Barrel Size
- Package Dimensions: 8.43 x 5.12 x 1.97 inches
- Item Weight: 1 pounds
- Manufacturer: Dell Computers
4.5mm Barrel Size. This is not for Inspiron systems that require the 7.4mm larger barrel sizes.
Features
Compatibility:
Dell Notebooks
Dell Notebooks
Specs
| Power Description | |
| Maximum Output Current | 4.62 A |
| Maximum Output Power | 90 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 19.5 V DC |
| General Information | |
| Brand Name | Dell-IMSourcing |
| Manufacturer Website Address | http://www.imsourcing.com |
| Product Type | AC Adapter |
| Product Name | AC Adapter |
| Manufacturer | Dell-IMSourcing |
| Manufacturer Part Number | LA90PM111 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Device Supported | Notebook |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Computer LA90PM111 90w 19.5v X 4.62a Slim Pwr Disc Prod Spcl Sourcing See Notes
$84.31