Dell Computer
Dell E2221HN 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black
- SKU:
- 18212875
- MPN:
- e2221hn
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dell 22" Monitor E2221HN - An affordable 21.5" monitor made for your daily workflow. Featuring an elegant design Full HD resolution and Dell Display Manager. Maximum Preset Resolution:1920 x 1080 at 60 Hz Aspect Ratio:16:9 Pixel Pitch:0.248 mm x 0.248 mm Pixel Per Inch (PPI):102 Brightness:250 cd/m (typical) Color Support:Color gamut (typical): 83% (CIE1976) 72% (CIE1931) Color depth: 16.7 Million Contrast Ratio:1000:1 (typical) Viewing Angle: 160 /170 Response Time:5 ms typical (Normal) (gray to gray) Panel Type:TN (Twisted Nematic) Display Screen Coating Anti-Glare:Backlight Technology:LED Remote Asset Management:via Dell Command I Monitor Optional Soundbar:AC511M (USB powered via PC) AE515 Skype for Business Certified Connectors:1 x VGA 1 x HDMI 1.4 HDCP Support:HDMI HDCP 1.2 Adjustability:Tilt Only (-5 to 21 ) Security:Security lock slot (cable lock sold separately) Flat Panel Mount Interface:VESA (100 mm) AC input voltage/frequency/current: 100 VAC to 240 VAC / 50 Hz or 60 Hz 3 Hz / 0.7 A (typical) Power Consumption (Operational):13W (Typ). 16W (Max).11.21W (ENERGY STAR) Power Consumption Stand by/Sleep:Less than 0.3W. Standard Service Plan:3-Years Advanced Exchange Service and Limited Hardware Warranty Optional Service Plan:Dell ProSupport Environmental Compliance:ENERGY STAR Certified EPEAT registered where applicable TCO Certified Display. What's in the box:Components - Monitor with stand Cables:Power cable 1 x HDMI Cable 1 x VGA Cable (EMEA and Japan only) 1 x VESA screw cover Documentation: Quick Setup Guide Safety and Regulatory Information . A thin profilei and improved cable management create a smaller footprint lending itself to a clean uncluttered desk. The Full HD resolution is ideal for everyday tasks while ComfortViewi is ready for extended viewing periods. It reduces harmful blue light emissions. Our E Series monitors accommodate legacy and non-legacy systems with convenient connectivity options like VGA and HDMI ports. Your workspace will be completely customized to your needs. Make your workspace your own with VESA-compatible mounts and stands. Dell Display Manager?si (DDM) Easy Arrange feature lets you quickly tile and view your applications side by side across one or more connected screens for multitasking efficiency. And with the improved DDM you?ll get even more preset layouts. The auto-restore feature remembers where you left off so applications will go back to where you left them even after you?ve unplugged. Shortcut keys can save you even more time letting you easily configure your display management settings so you can get to work faster. Asset management reports allow IT managers to quickly capture and track monitor information as well as configure multiple monitors at once through a single setup. This monitor meets the latest regulatory and environmental standards such as EnergyStar EPEATand TCO. To reduce our manufacturing impact on the environment this monitor is shipped foam-free and the packaging is made of at least 75% recycled cardboard. Save energy when your monitor is not in use with Power Napi a feature that dims or puts your monitor to sleep when it?s not in use. Dell Technologies is committed to reducing environmental impact throughout the product lifecycle. Read more about our commitment to sustainability and our 2030 Social Impact goals here and our product?s carbon footprint here.Features
Environmental Certification:
Yes
Yes
ENERGY STAR 8.0
Yes
PC
TCO Certified Displays 8.0
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
TCO Certified:
Yes
Platform Supported:
PC
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 5.95 lb |
| Height with Stand | 15.64" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 6.73" |
| Height | 12" |
| Width with Stand | 20.17" |
| Color Family | Black |
| Width | 20.2" |
| Weight with Stand (Approximate) | 6 lb |
| Depth | 2.1" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Marketing Information from the Manufacturer |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 22 Monitor | E2221HN - 54.7cm (21.5") |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | DELL-E2221HN |
| Product Model | E2221HN |
| Product Series | E |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | Twisted nematic (TN) |
| Pixel Pitch | 0.24800 mm x 0.24800 mm |
| Vertical Viewing Angle | 160° |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 170° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 22" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell E2221HN 21.5" Full HD WLED LCD Monitor - 16:9 - Black