Dell Computer
Dell OptiPlex 3000 Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500 Hexa-core [6 Core] 3 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Black (jpvg8)
- SKU:
- 19123641
- MPN:
- jpvg8
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
DELL Business Desktop OptiPlex 3000 JPVG8 Intel Core i5 12th Gen 12500 (3.00GHz) 8GB DDR4 256 GB PCIe SSD Intel UHD Graphics 770 Windows 10 Pro (Windows 11 Pro License Included)Package Contents:
Features
Package Contents:
OptiPlex 3000 Desktop Computer Keyboard Mouse Power Cord Windows 11 Pro License Media
Yes
Korea E-Standby
Security Slot
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Korea E-Standby
Features:
Security Slot
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 180 W |
| Input Voltage |
|
| Processor | |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i5-12500 |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | B660 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Weight (Approximate) | 11.09 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 11.4" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 11.5" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>3 Years Hardware Service with Onsite-Disti SNS</p> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | OptiPlex Desktops Our most secure and manageable business-class desktops, delivering reliable productivity for your end-users. |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Name | OptiPlex 3000 Desktop Computer |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | JPVG8 |
| Product Model | 3000 |
| Product Line | OptiPlex |
| Technical Information | |
| Release Year | 2022 |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| Solid State Drive Configuration | 256GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Optical Media Supported | DVD±R/±RW |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Outputs (Rear) | 1 |
| Number of USB 2.0 Ports (Front) | 2 |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Total Number of USB Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Upgradable Operating System | Windows 11 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell OptiPlex 3000 Desktop Computer - Intel Core i5 12th Gen i5-12500 Hexa-core [6 Core] 3 GHz - 8 GB RAM DDR4 SDRAM - 256 GB M.2 PCI Express NVMe SSD - Small Form Factor - Black (jpvg8)