Dell Computer
Dell Precision 3000 3560 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 Quad-core [4 Core] - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD (7m71j)
- SKU:
- 18267863
- MPN:
- 7m71j
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/23/2022 10:23:42 AM PST
- Stock Update:
- 06/23/2022 10:23:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
NON-TOUCH Mobile Precision 3560 - 15.6"FHD 16x9 1920x1080 250 nit WVA 45% NTSC 60Hz Non-Touch IR Camera&Mic WLAN&WWAN Capable Intel Core Processor i7-1185G7 (4 Core 12MB Cache 3.0 GHz up to 4.80 GHz Turbo 17.5W vPro) 16GB 1x16GB DDR4 3200Mhz Non-ECC M.2 2280 512GB PCIe Class 40 Solid State Drive Windows 10 Pro 64bit English French Spanish NVIDIA T500 2GB GDDR6 Intel Wi-Fi 6 AX201 Wireless Card Single Pointing Backlit English US Keyboard and 10 Key Numpad No Mouse 4-cell 63 Whr Lithium Ion battery with ExpressCharge Palmrest Fingerprint Reader Thunderbolt 4 vPro Manageability No Microsoft Office License Included-30 day Trial Offer Only 1 Year Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis (Disti SNS).Package Contents:
Features
Package Contents:
Precision 3560 Mobile Workstation Standard Battery AC Adapter
Anti-glare Screen
Features:
Anti-glare Screen
Specs
| Built-in Devices | |
| Finger Print Reader | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 0.9 Megapixel |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 5 W |
| Processor | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Processor Model | i7-1185G7 |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| Processor Type | Core i7 |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.51 lb |
| Height | 0.87" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Hardware Service with Onsite/In-Home Service After Remote Diagnosis (Disti SNS)</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Memory | |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Size | 15.6" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| General Information | |
| Brand Name | Dell |
| Manufacturer Website Address | http://www.delltechnologies.com |
| Marketing Information | Precision Mobile Workstations For professional creators to empower productivity from anywhere Stylish mobile workstations that deliver awe-inspiring performance anywhere. Highest performing and fully customizable mobile workstations certified with professional applications. Incredibly powerful workstations in a premium design that looks as good as it performs. 3000 Series Affordable, lightweight workstations designed for power users, as well as 2D and entry 3D CAD. |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Name | Precision 3560 Mobile Workstation |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Part Number | 7M71J |
| Product Model | 3560 |
| Product Series | 3000 |
| Product Line | Precision |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Storage | |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 400 MB/s |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Random 4KB Read | 100000IOPS |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Random 4KB Write | 80000IOPS |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Operating System | |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Operating System Language | English/French/Spanish |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Dell Precision 3000 3560 15.6" Mobile Workstation - Full HD - 1920 x 1080 - Intel Core i7 11th Gen i7-1185G7 Quad-core [4 Core] - 16 GB Total RAM - 512 GB SSD (7m71j)