Eminence American Standard KAPPA-15C Speaker - 450 W RMS - 900 W PMPO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
kappa-15c
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 10:24:08 PM PST
Stock Update:
05/12/2026 10:24:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This table charts the specifications for the KAPPA-15C speaker
* Nominal Basket Diameter: 15-in , 381 mm.
* Nominal Impedance: 4 Ohms.
* Power Rating:
* Watts: 450 W.
* Music Program: 900 W.
* Resonance: 31 Hz.
* Usable Frequency Range: 63 Hz - 2.8 kHz.
* Sensitivity: 98.1 dB.
* Magnet Weight: 80 oz..
* Gap Height: 0.375-in , 9.5 mm.
* Voice Coil Diameter: 3-in , 76 mm.
* Thiele & Small Parameters.
* Resonant Frequency (fs): 31 Hz.
* DC Resistance (Re): 3.68 Ohms.
* Coil Inductance (Le): 0.88m H.
* Mechanical Q (Qms): 10.14.
* Electromagnetic Q (Qes): 0.25.
* Total Q (Qts): 0.25.
* Compliance Equivalent Volume (Vas): 329.9 liters / 11.65 cu.ft..
* Peak Diaphragm Displacement Volume (Vd): 206 cc.
* Mechanical Compliance of Suspension (Cms): 0.35 mm/N.
* BL Product (BL): 14.7 T-M.
* Diaphragm Mass Inc. Airload (MMs): 77 grams.
* Efficiency Bandwidth Product (EBP): 124.
* Maximum Linear Excursion (Xmax): 2.4 mm.
* Surface Area of Cone (Sd): 856.3 cm2.
* Maximum Mechanical Limit (Xlim): 11.6 mm.
-----------------------------------
Recommended Enclosure Volume;
* Sealed: N/a.
* Vented: 40-79 liters / 1.4-2.8 cu.ft..
* Driver Volume Displaced: 0.138 cu.ft. / 3.92 liters.
* Overall Diameter: 15.16-in , 385.1 mm.
* Baffle Hole Diameter: 13.87-in , 352.3 mm.
* Front Sealing Gasket: Yes.
* Rear Sealing Gasket: Yes.
* Mounting Holes Diameter: 0.25-in , 6.4mm.
* Mounting Holes B.C.D.: 14.56-in , 369.8mm.
* Depth: 6.13-in , 155.7 mm.
* Net Weight: 17.6 lbs, 7.98 kg.
* Shipping Weight: 19.8 lbs, 8.98 kgs.
* Materials of Construction.
* Coil Construction: Copper voice coil.
* Coil Former: Polyimide former.
* Magnet Composition: Ferrite magnet.
* Core Details: Vented core.
-----------------------------------.
* Basket Materials: Pressed steel basket.
* Cone Composition: Paper cone.
* Cone Edge Composition: Cloth cone edge.
* Dust Cap Composition: Solid composition paper dust cap.
Features
Additional Information:
Driver Size: 15"
Driver Material: Paper
Country of Origin:
United States
Specs
Physical Characteristics
Product Material
Speaker Depth6.13"
Weight (Approximate)17.60 lb
Speaker Diameter15.16"
Warranty
Limited Warranty7 Year
General Information
Brand NameEminence
Manufacturer Website Addresshttp://www.eminence.com
Marketing InformationEach Eminence American Standard model can be identified by its economical Stamped Steel chassis. Although more affordable than cast aluminum, these frames provide an excellent and versatile chassis. We coat each basket and all metal components with an epoxy-acrylic finish using our in-house e-coat process. We can control the thickness of that coating to within 0.001"; critical when working with close tolerance transducer motor designs. We then add front and rear sealing gaskets on each model to accommodate front or rear loading.
Product TypeSpeaker
Product NameAmerican Standard KAPPA-15C Speaker
ManufacturerEminence Speaker, LLC
Manufacturer Part Numberkappa-15c
Product ModelKAPPA-15C
Product LineAmerican Standard
Technical Information
PMPO Output Power900 W
Minimum Frequency Response63 Hz
Maximum Frequency Response2.80 kHz
Sensitivity98 dB
Impedance4 Ohm
RMS Output Power450 W
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main