Eminence KAPPA-15LFA Woofer - 600 W RMS - 1200 W PMPO
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
kappa-15lfa
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/11/2026 07:04:43 PM PST
Stock Update:
05/11/2026 07:04:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This table charts the specifications for the KAPPA-15LFA speaker
* Nominal Basket Diameter: 15-in , 381 mm.
* Nominal Impedance: 8 Ohms.
* Power Rating:
* Watts: 600 W.
* Music Program: 1200 W.
* Resonance: 39 Hz.
* Usable Frequency Range: 38 Hz - 2.7 kHz.
* Sensitivity: 99 dB.
* Magnet Weight: 95 oz..
* Gap Height: 0.375-in , 9.5 mm.
* Voice Coil Diameter: 3-in , 76 mm.
* Thiele & Small Parameters.
* Resonant Frequency (fs): 39 Hz.
* DC Resistance (Re): 5.4 Ohms.
* Coil Inductance (Le): 1.27m H.
* Mechanical Q (Qms): 6.08.
* Electromagnetic Q (Qes): 0.41.
* Total Q (Qts): 0.38.
* Compliance Equivalent Volume (Vas): 159 liters / 5.62 cu.ft..
* Peak Diaphragm Displacement Volume (Vd): 471 cc.
* Mechanical Compliance of Suspension (Cms): 0.15 mm/N.
* BL Product (BL): 18.6 T-M.
* Diaphragm Mass Inc. Airload (MMs): 105 grams.
* Efficiency Bandwidth Product (EBP): 95.
* Maximum Linear Excursion (Xmax): 5.5 mm.
* Surface Area of Cone (Sd): 856.3 cm2.
* Maximum Mechanical Limit (Xlim): 10.4 mm.
-----------------------------------
Recommended Enclosure Volume;
* Sealed: N/a.
* Vented: 62-193 liters / 2.2-6.8 cu.ft..
* Driver Volume Displaced: 0.145 cu.ft. / 4.12 liters.
* Overall Diameter: 15.16-in , 385.1 mm.
* Baffle Hole Diameter: 13.87-in , 352.3 mm.
* Front Sealing Gasket: Yes.
* Rear Sealing Gasket: Yes.
* Mounting Holes Diameter: 0.25-in , 6.4mm.
* Mounting Holes B.C.D.: 14.56-in , 369.8mm.
* Depth: 6.38-in , 162.1 mm.
* Net Weight: 20 lbs, 9.07 kg.
* Shipping Weight: 22.3 lbs, 10.12 kgs.
* Materials of Construction.
* Coil Construction: Copper voice coil.
* Coil Former: Polyimide former.
* Magnet Composition: Ferrite magnet.
* Core Details: Vented core.
-----------------------------------.
* Basket Materials: Pressed steel basket.
* Cone Composition: Paper cone.
* Cone Edge Composition: Cloth cone edge.
* Dust Cap Composition: Solid composition paper dust cap.
Features
Additional Information:
  • Power Rating: 600 Watts
  • Power Rating (Music Power): 1200 Watts
  • Nominal Basket Diameter: 15"
  • Voice Coil: 3" Copper with Polyimide Former
  • Magnet: Ferrite
  • Cone Edge Composition: Cloth
  • Dust Cap Composition: Solid Composition Paper
  • Gap Height: 0.375"
  • Resonant Frequency: 39 Hz
Specs
Physical Characteristics
Product MaterialSteel
Weight (Approximate)20 lb
Depth6.38"
Diameter15.2"
General Information
Brand NameEminence
Manufacturer Website Addresshttp://www.eminence.com
Product TypeWoofer
Product NameAmerican Standard KAPPA-15LFA Subwoofer
ManufacturerEminence Speaker, LLC
Manufacturer Part NumberKAPPA-15LFA
Product ModelKAPPA-15LFA
Technical Information
PMPO Output Power1200 W
Minimum Frequency Response38 Hz
Maximum Frequency Response2.70 kHz
Woofer Driver MaterialPaper
Sensitivity99 dB
Woofer Driver Size15"
Impedance8 Ohm
RMS Output Power600 W
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main