Ergotron
Ergotron Deep Keyboard Tray for WorkFit-TX (98-342-921)
- SKU:
- 18173253
- MPN:
- 98-342-921
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/26/2025 01:28:57 PM PST
- Stock Update:
- 11/26/2025 01:28:57 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ergotron Keyboard Tray- Deep keyboard tray
- Package Dimensions: 32.3 x 12.8 x 3.2 inches
- Item Weight: 6.25 pounds
Ergotron 98-342-921 personalizes your work fit-tx standing desk converter with a deeper keyboard tray to fit larger keyboards and mice.
Package Contents:
- Deep Keyboard Tray for WorkFit-TX
- Mounting Hardware
Features
Package Contents:
- Deep Keyboard Tray for WorkFit-TX
- Mounting Hardware
Additional Information:
Capacity: ≤5 lbs (≤2.3 kg)
Compatibility:
Ergotron WorkFit-TX Standing Desk Converter (33-467-921)
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.70 lb |
| Width | 27.8" |
| Depth | 10" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | Personalize your WorkFit-TX Standing Desk Converter with a deeper keyboard tray. It provides ample room for a larger, ergonomic keyboard or more area for using a mouse. |
| Product Type | Keyboard/Mouse Tray |
| Product Name | Deep Keyboard Tray for WorkFit-TX |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 98-342-921 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Mount Type | Desk Mountable |
| Features | Ergonomic |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Deep Keyboard Tray for WorkFit-TX (98-342-921)