Ergotron
Ergotron CareFit Slim Laptop Cart (c50-1100-0)
- SKU:
- 21485824
- MPN:
- c50-1100-0
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:43:18 AM PST
- Stock Update:
- 04/03/2026 03:43:18 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ultra-lean CareFit laptop cart works to remove barriers to the best patient care with a lightweight design that fits your people, workflows and environments. The broadest range of caregivers can work comfortably with the expansive height range that adjusts to the ergonomic needs of each user. The compact frame makes it easy to move small laptops and two-in-ones wherever work takes caregivers around the healthcare facility.
Features
Assembly Required:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 39.02 lb |
| Product Color |
|
| Color Family | Dual Color |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | The ultra-lean CareFit laptop cart works to remove barriers to the best patient care with a lightweight design that fits your people, workflows and environments. The broadest range of caregivers can work comfortably with the expansive height range that adjusts to the ergonomic needs of each user. The compact frame makes it easy to move small laptops and two-in-ones wherever work takes caregivers around the healthcare facility. |
| Product Type | Medical Cart |
| Product Name | CareFit Slim Laptop Cart |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | C50-1100-0 |
| Product Line | CareFit |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 12 lb |
| Application/Usage |
|
| Caster Size | 4" |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron CareFit Slim Laptop Cart (c50-1100-0)
$1,088.21