Ergotron
Ergotron CareFit Slim Laptop Cart (c50-1100-0)
- SKU:
- 21485824
- MPN:
- c50-1100-0
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:27:39 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:27:39 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The ultra-lean CareFit laptop cart works to remove barriers to the best patient care with a lightweight design that fits your people, workflows and environments. The broadest range of caregivers can work comfortably with the expansive height range that adjusts to the ergonomic needs of each user. The compact frame makes it easy to move small laptops and two-in-ones wherever work takes caregivers around the healthcare facility.
Features
Package Contents:
No
Fully Assembled
- Cart
- 4 x Dual-Casters
- Laptop Security Bracket
- Storage Bin
- Storage Tray
Assembly Required:
No
Assembly Description:
Fully Assembled
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 39 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | The ultra-lean CareFit laptop cart works to remove barriers to the best patient care with a lightweight design that fits your people, workflows and environments. The broadest range of caregivers can work comfortably with the expansive height range that adjusts to the ergonomic needs of each user. The compact frame makes it easy to move small laptops and two-in-ones wherever work takes caregivers around the healthcare facility. |
| Product Type | Laptop Cart |
| Product Name | CareFit Slim Laptop Cart |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | C50-1100-0 |
| Product Line | CareFit |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 11.90 lb |
| Application/Usage |
|
| Caster Size | 4" |
| Maximum Adjustable Height | 49.10" |
| Features |
|
| Minimum Adjustable Height | 24.50" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron CareFit Slim Laptop Cart (c50-1100-0)
$1,089.44