Ergotron
Ergotron Desk Mount for Monitor, LCD Display - Black (45-690-292)
- SKU:
- 21003642
- MPN:
- 45-690-292
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 02:53:11 AM PST
- Stock Update:
- 05/13/2026 02:53:11 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the LX Pro-an evolution of the industry-leading LX design. LX Pro combines everything you love about the LX arm with modern enhancements that further streamline installation and maximize ergonomics. It's bound to become the preferred solution when upgrading a workstation. Experience the perfect blend of style and functionality!
Package Contents:
- 2 x Arms
- 2 x Extensions
- 2 x Monitor Pivots
- 2-piece Desk Clamp
- Large Base
- 12" Pole
- 2 x Pole Collars
- Attachment Hardware
Features
Package Contents:
- 2 x Arms
- 2 x Extensions
- 2 x Monitor Pivots
- 2-piece Desk Clamp
- Large Base
- 12" Pole
- 2 x Pole Collars
- Attachment Hardware
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 16 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | Introducing the LX Pro-an evolution of the industry-leading LX design. LX Pro combines everything you love about the LX arm with modern enhancements that further streamline installation and maximize ergonomics. It's bound to become the preferred solution when upgrading a workstation. Experience the perfect blend of style and functionality! |
| Product Type | Desk Mount |
| Product Name | LX Pro Dual Stacking Arm (Black) Two Monitor Mount |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 45-690-292 |
| Product Information | |
| Minimum Tilt Angle | -70° |
| Minimum Load Capacity | 8 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Mount Function | Desktop |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Features |
|
| Maximum Pan Angle | 360° |
| Device Supported |
|
| Maximum Rotate Angle | 360° |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Desk Mount for Monitor, LCD Display - Black (45-690-292)
$427.00