Ergotron
Ergotron Neo-Flex Mobile MediaCenter VHD Cart (24191085)
- SKU:
- 18141296
- MPN:
- 24-191-085
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, SC warehouses.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/25/2026 02:41:21 PM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 02:41:21 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This cart stretches your investment by serving a variety of projection needs. Features include portrait-to-landscape rotation, 20" (51 cm) effortless height adjustment and 20 independent display tilt. Handles displays weighing 50-90 lbs (23-41 kg).
Package Contents:
Features
UL Listed:
Yes
Yes
Assembly Required
Yes
Package Contents:
- Cart
- Display Assembly
- Lower Main Shelf
- 4-Inch (10 cm) Casters (Two Locking)
- Rear Cable Shelf
- Cable Channel Kit
Certifications & Standards:
BIFMA level® 2 Certified
Assembly Required:
Yes
Assembly Description:
Assembly Required
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 81.30 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Material Details | <p>Plastic-Composite Shelf</p> |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | This flat panel cart stretches your investment by serving a variety of presentation needs. Features include portrait-to-landscape rotation, 20" (51 cm) effortless height adjustment and 20° independent display tilt. Get optimal positioning for both seated and standing audiences, in any application, in any part of your facility. |
| Product Type | Flat Panel Cart |
| Product Name | Neo-Flex Mobile MediaCenter VHD |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 24-191-085 |
| Product Line | Neo-Flex |
| Product Information | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Load Capacity Per Shelf | 30 lb |
| Caster Size | 4" |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Rotate Angle | 90° |
| Tilt Angle | 30° |
| Minimum Load Capacity | 50 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 75" |
| Maximum Load Capacity | 90 lb |
| Application/Usage |
|
| Height Adjustment Type | Manual |
| Maximum Adjustable Height | 20" |
| Features |
|
| Mounting Pattern |
|
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Neo-Flex Mobile MediaCenter VHD Cart (24191085)
$1,460.00