Ergotron
Ergotron Mounting Arm for LCD Monitor (45-496-216)
- SKU:
- 18157236
- MPN:
- 45-496-216
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:03:24 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 12:03:24 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add style to your dual monitor desk without sacrificing functionality. The sleek and lightweight MXV incorporates a modern V-shaped design with proven engineering to create a stable yet flexible platform for your side-by-side screens.
With a slim profile, MXV offers 13" (33 cm) of integrated height adjustment, integrated tilt and more-all on a convenient swivel base. The arm's adjustability helps increase viewing comfort, while its upscale finish leaves a stylish impression.
Package Contents:
- MXV Desk Dual Monitor Arm (White) Two-Monitor Mount
- Two-piece Desk Clamp
- Mounting Hardware
- Base
Features
Package Contents:
No
Desk
- Fully Assembled Dual Arm
- Two-Piece Desk Clamp
- Mounting Hardware
Certifications & Standards:
BIFMA Level 2 Certified
Clean Air GOLD Certified
ANSI/BIFMA Certified
Assembly Required:
No
Application/Usage:
Desk
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Desk |
| Weight (Approximate) | 10.90 lb |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Mounting Pattern |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | Style meets functionality with the MXV Desk Dual Monitor Arm. Designed with a modern "V" shape, this sleek and lightweight arm keeps side-by-side screens stable as you adjust for how you want to work. Slimmer than our LX family, the MVX fits in tight spaces and contains the cable chaos with thoughtful cable management. |
| Product Type | Mounting Arm |
| Product Name | MXV Desk Dual Monitor Arm (White) |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 45-496-216 |
| Product Series | MXV |
| Product Information | |
| Minimum Tilt Angle | -90° |
| Shape | V |
| Height Adjustable | Yes |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Minimum Pan Angle | 180° |
| Mount Function |
|
| Mount Surface | Desk |
| Maximum Pan Angle | 360° |
| Device Supported |
|
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Minimum Load Capacity | 7 lb |
| Mount Profile | Slim/Low Profile |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Maximum Tilt Angle | 90° |
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Features |
|
| Minimum Screen Size Supported | 24" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Mounting Arm for LCD Monitor (45-496-216)
$421.00