Ergotron
Ergotron Neo-Flex 60-612 Wall Mount for Flat Panel Display - 37" to 63" Screen Support - 175.00 lb Load Capacity - Black
- SKU:
- 18141742
- MPN:
- 60-612
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/25/2026 11:56:49 PM PST
- Stock Update:
- 05/25/2026 11:56:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Neo-Flex Tilting Wall Mount Uhd- Green_Compliant - Yes
- Green_Compliance_Certificate/authority - RoHS
- Minimum_Screen_Size_Supported - 37"
- Maximum_Screen_Size_Supported - 63"
- Brand Name: Ergotron
- Item Weight: 13.89 pounds
- Product Dimensions: 32.5 x 2.7 x 21 inches
- Item model number: 60-612
- Color: Black
- Number of Items: 1
- Ink Color: black
- Manufacturer Part Number: 60-612
fits Most 37-63 Flat Panels Up To 175 Lbs (79 Kg) And Is The Ideal Mount For Those Looking For An Easy-to-use Large Tilt Mount.
Features
UL Listed:
Yes
Wall
Yes
Package Contents:
- Wall Plate
- 2 x Tilt Rails
- Locking Bar
- Installation and Attachment Hardware
Certifications & Standards:
BIFMA level 2 Certified
Additional Information:
- Tilt range up to 15° to reduce glare
- Universal rails for greater panel compatibility
- Lift n' Lock allows you to easily attach your flat panel to the mount
- Tension adjustment for variable tilt
- Sliding lateral on-wall adjustment
- Open architecture provides easy access to in-wall wiring
- Locking bar secures panel to mount
- Simple to install and use
Application/Usage:
Wall
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Weight (Approximate) | 10.40 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | Fits most flat panels and TVs over 37" and up to 175 lbs (79 kg) and is the ideal mount for those looking for an easy-to-use large tilt mount. |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | Neo-Flex Tilting Wall Mount, UHD |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 60-612 |
| Product Line | Neo-Flex |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 37" |
| Maximum Tilt Angle | 15° |
| Mount Function |
|
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Mount Surface | Wall |
| Mount Pattern Compatibility Type | Universal |
| Features |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Neo-Flex 60-612 Wall Mount for Flat Panel Display - 37" to 63" Screen Support - 175.00 lb Load Capacity - Black
$195.00