Ergotron
Ergotron Styleview Laptop Cart, Sv10 - 32 Lb Capacity - 4 Casters - 2.95" Caster Size - Metal, Steel - White, Aluminum (sv10-1100-0_3)
- SKU:
- 21486637
- MPN:
- sv10-1100-0_3
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:26:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:26:25 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The nimble SV10 effortlessly moves to the point of need, securely holding a laptop for comfortable data entry. Its patented lift engine easily adjusts the platform and screen to exactly the right height for whatever task is at hand.
Assembled in the USA by Anthro Corporation. Anthro Corporation is a wholly owned subsidiary of Ergotron.
Features
UL Listed:
Yes
Yes
Package Contents:
- Worksurface
- Cable/Brick Storage Compartment
- Storage Hook
- 3\" (75 mm) Casters (2 Locking)
- Laptop Bracket
- Scanner Holder
Certifications & Standards:
BIFMA level® 2 Certified
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 31.50 lb |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | The nimble SV10 effortlessly moves to the point of need, securely holding a laptop for comfortable data entry. It easily adjusts the platform and screen to exactly the right height for whatever task is at hand. |
| Product Type | Medical Cart |
| Product Name | StyleView Laptop Cart, SV10 |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | SV10-1100-0 |
| Product Series | SV10 |
| Product Line | StyleView |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 17" |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 10 lb |
| Application/Usage |
|
| Caster Size | 3" |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Styleview Laptop Cart, Sv10 - 32 Lb Capacity - 4 Casters - 2.95" Caster Size - Metal, Steel - White, Aluminum (sv10-1100-0_3)
$1,054.51