Ergotron
Ergotron Styleview Lift For Flat Panel Display, Keyboard, Mouse - 24" Screen Support - 33 Lb Load Capacity - Steel - Black (60-609-195)
- SKU:
- 21515493
- MPN:
- 60-609-195
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:30:24 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 06:30:24 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Perfect for space-constrained patient exam rooms, the low-profile vertical lift provides 9" (23 cm) of smooth vertical adjustment and folds into a slim, compact unit when not in use.
The slide-out, negative tilt keyboard enhances user comfort, while the monitor and keyboard pan capability promote patient-caregiver interaction. A unique cable management system conceals and organizes cords and makes cleaning a snap!
Package Contents:
- StyleView Vertical Lift
- Mouse Pad
- Wrist Rest
- Mouse Pouch
- Mouse Holder
- Scanner Holder
- Slide Out Panning Keyboard Tray
- Mounting Hardware
Features
Package Contents:
VESA MIS-D
China
- StyleView Vertical Lift
- Mouse Pad
- Wrist Rest
- Mouse Pouch
- Mouse Holder
- Scanner Holder
- Slide Out Panning Keyboard Tray
- Mounting Hardware
Certifications & Standards:
VESA MIS-D
Additional Information:
- Lift: 9"
- Pan: 50°
- Monitor pans left/right up to 50° (varies per size of monitor)
- Fold-down keyboard with built-in mouse pad surface
- Keyboard tray extends out up to 5" (127 mm) inches when in use
- Keyboard tray pans left/right up to 120°
- Back-tilt keyboard tray adjustable (0 to -10 degrees)
- Scanner and mouse holder integrated into the keyboard tray
- Integrated cable management system can be configured on either side
- Easy-to-clean exterior
- Side-to-side pan of keyboard and display promote patient-caregiver interaction while accessing data
Compatibility:
LCD Screen
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Color | Black |
| Height | 30.65" |
| Width | 18.34" |
| Mounting Pattern |
|
| Depth | 4.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | Perfect for space-constrained patient exam rooms, the low-profile vertical lift provides 9" (23 cm) of smooth vertical adjustment and folds into a slim, compact unit when not in use. The slide-out, negative tilt keyboard enhances user comfort, while the monitor and keyboard pan capability promote patient-caregiver interaction. A unique cable management system conceals and organizes cords and makes cleaning a snap! |
| Product Type | Lift |
| Product Name | StyleView Vertical Lift |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 60-609-195 |
| Product Line | StyleView |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Maximum Load Capacity | 33 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Styleview Lift For Flat Panel Display, Keyboard, Mouse - 24" Screen Support - 33 Lb Load Capacity - Steel - Black (60-609-195)
$824.68