Ergotron
Ergotron StyleView Lift for Monitor 61080062
- SKU:
- 21485673
- MPN:
- 61-080-062
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 03:19:47 PM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 03:19:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
A very low-profile workstation that adjusts between sitting and standing working heights: With a storage depth of just 6" (15.2 cm), it is the perfect solution for space-constrained patient rooms.
Move the entire system-monitor, keyboard, mouse and scanner-in a single motion. The slide-out, back-tilt keyboard enhances user comfort, while the monitor and keyboard pan capability promotes patient-caregiver interaction.
Features
Application/Usage:
Healthcare
China
Healthcare
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 30.42 lb |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Mounting Pattern |
|
| Depth | 5.98" |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | A very low-profile workstation that adjusts between sitting and standing working heights: With a storage depth of just 6" (15 cm), it is the perfect solution for space-constrained patient rooms. Move the entire system-monitor, keyboard, mouse and scanner-in a single motion. The slide-out, back-tilt keyboard enhances user comfort, while the monitor and keyboard pan capability promotes patient-caregiver interaction. |
| Product Type | Lift |
| Product Name | StyleView Sit-Stand Vertical Lift, Patient Room (white) |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 61-080-062 |
| Product Line | StyleView |
| Product Information | |
| Mount Profile | Low Profile |
| Maximum Screen Size Supported | 24" |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 33 lb |
| Features |
|
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron StyleView Lift for Monitor 61080062
$958.04