Ergotron
Ergotron Styleview Tablet Cart, Sv10 - 24.50 Lb Capacity - 4 Casters - 3" Caster Size - Metal, Steel - White, Aluminum (sv10-1400-0_3)
- SKU:
- 21502748
- MPN:
- sv10-1400-0_3
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our PA, TX warehouses.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/29/2026 06:26:33 PM PST
- Stock Update:
- 04/29/2026 06:26:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The nimble SV10 effortlessly moves to the point of need, using a versatile interface to accommodate almost any tablet. Its patented lift engine easily adjusts the platform and screen to exactly the right height for whatever task is at hand.
Assembled in the USA by Anthro Corporation. Anthro Corporation is a wholly owned subsidiary of Ergotron.
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC (Alternating Current) |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 33 lb |
| Product Color |
|
| Color Family | Dual Color |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | The nimble SV10 effortlessly moves to the point of need, using a versatile interface to accommodate almost any tablet. Its patented lift engine easily adjusts the platform and screen to exactly the right height for whatever task is at hand. Assembled in the USA by Anthro Corporation. Anthro Corporation is a wholly owned subsidiary of Ergotron. |
| Product Type | Tablet Cart |
| Product Name | StyleView Tablet Cart, SV10 |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | SV10-1400-0 |
| Product Model | SV10 |
| Product Line | StyleView |
| Product Information | |
| Number of Casters | 4 |
| Maximum Load Capacity | 24.50 lb |
| Application/Usage |
|
| Caster Size | 3" |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Styleview Tablet Cart, Sv10 - 24.50 Lb Capacity - 4 Casters - 3" Caster Size - Metal, Steel - White, Aluminum (sv10-1400-0_3)
$1,118.39