Ergotron
Ergotron Workfit C-mod Single Display Sit-stand Workstation - Steel, Plastic, Aluminum - Two-tone Gray (24198055) (24-198-055)
- SKU:
- 18139631
- MPN:
- 24-198-055
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- $263.16 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:30:55 AM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:30:55 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stay energized and productive while you compute, move from a sitting to a standing position whenever you want. This workstation's large work surface and height adjustable keyboard tray and display make computing comfortable for prolonged periods. Counter balanced adjustment points allow instantaneous tool-free re-positioning while you work. Additional features include 25" (63 cm) total height adjustment, a small footprint and advanced cable management.
Features
Package Contents:
- Cart
- LCD Pivot
- Integrated Worksurface
- Keyboard Tray with Left/Right Mouse Tray
- Wrist Rest
- Mouse Holder
- Cable Management Storage Box
- CPU Holder
- 4x Dual Casters (Two Locking)
Certifications & Standards:
BIFMA level® 2 Certified
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 62.40 lb |
| Product Color | Two-tone Gray |
| Color Family | Gray |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Ergotron |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergotron.com |
| Marketing Information | Take your active workstyle wherever you want to work with the WorkFit-C. This computer cart doubles as an adjustable sit-stand desk with a compact, mobile footprint that easily moves throughout the office thanks to dual-wheel casters. Personalize your fit by tweaking the adjustment points as you work-no tools needed. More from the Manufacturer |
| Product Type | Computer Cart |
| Product Name | WorkFit-C, Single LD Sit-Stand Workstation |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Part Number | 24-198-055 |
| Product Line | WorkFit-C |
| Product Information | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Size | 4" |
| Minimum Adjustable Height | 20" |
| Maximum Rotate Angle | 360° |
| Tilt Angle | 25° |
| Minimum Load Capacity | 5 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Worksurface Width | 22" |
| Worksurface Depth | 17" |
| Maximum Load Capacity | 27 lb |
| Application/Usage |
|
| Height Adjustment Type | Manual |
| Maximum Adjustable Height | 25" |
| Features |
|
| Mounting Pattern |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Ergotron Workfit C-mod Single Display Sit-stand Workstation - Steel, Plastic, Aluminum - Two-tone Gray (24198055) (24-198-055)
$1,355.00