Evga
EVGA BQ Power Supply (110BQ0600K1)
- SKU:
- 18047557
- MPN:
- 110-bq-0600-k1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2025 05:55:06 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing the next generation in value; the EVGA BQ Series. These power supplies take some of the best features from EVGA's award winning power supply lineup, like near silent operation and modular cables to make one of the best values today in high performance power supplies.Heavy-duty protections, including OVP (Over Voltage Protection), UVP (Under Voltage Protection), OCP (Over Current Protection), OPP (Over Power Protection), and SCP (Short Circuit Protection)
Quiet and Intelligent Auto Fan for near-silent operation
3 Year Warranty
Cable Length
ATX Cable: 1x 600mm
EPS Cable: 1x 600mm
PCIE Cable: 1x 600mm, 700mm
SATA Cable: 2x 450mm, 570mm, 690mm
Four-Pin Peripheral Cable: 1x 450mm, 570mm, 690mm + 810mm (Floppy)
Floppy Adapter: 1x
AC Power: 1x 1500mm (m)
Modular Cable Type: Semi Connector Quantity
24 Pin ATX: 1x
EPS (CPU): 1x 8pin (4+4)
PCIE 2x 8pin: (6+2)
SATA: 6x
Four-Pin Peripheral: 3x
Floppy: 1xPower Specs
AC Input: 100 - 240 VAC, 10-5A, 50 - 60 Hz
Rail: +3.3V/ +5V/ +12V/ +5Vsb/ -12V
Max Output: 20A: 120W
20A: 120W
50A: 600W
2.5A: 12.5W
0.3A: 3.6W
Total: 600W at +40COperating Temperature
0o to 40oCJapanese Capacitors
Main PCBECO Mode
NoMTBF
100,000 HoursApprovals
TUV, CE, FCC, RCM, cTUVus, BSMI, CCC, WEEE, RoHS
Compliance with ErP Lot 6 2013 RequirementFan Size / Bearing
120mm Fluid Dynamic BearingItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
11 x 4 x 8Weight
5.00 lbWarranty Information
3 Years
Features
Certifications & Standards:
cTUVus T?V
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
China
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 600 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 5 lb |
| Length | 5.5" |
| Height | 3.3" |
| Width | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | EVGA |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.evga.com |
| Marketing Information | Introducing the next generation in value; the EVGA BQ Series. These power supplies take some of the best features from EVGA's award winning power supply lineup, like near silent operation and modular cables to make one of the best values today in high performance power supplies. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | BQ Power Supply |
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Manufacturer Part Number | 110-BQ-0600-K1 |
| Product Series | BQ |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
| Efficiency | 85% |
| Number of Fans | 1 |
| Modular | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
EVGA BQ Power Supply (110BQ0600K1)