Evga
EVGA SuperNOVA 750 G3 Power Supply (220G30750X1)
- SKU:
- 18047185
- MPN:
- 220-g3-0750-x1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
EVGA SuperNOVA G3THE NEXT GENERATION IN POWER
EVGA SuperNOVA power supplies are well-known for their extreme efficiency, performance and reliability. In fact, over the last 3 years EVGA SuperNOVA power supplies have won over 70 awards from leading review sites. EVGAs dedication to performance has forged the latest power supply platform: the EVGA SuperNOVA G3 Series. With these new power supplies, EVGA took the best features of the award-winning G2 lineup and made them even better. The SuperNOVA G3s smaller size, improved performance and a new Hydraulic Dynamic Bearing fan give you ultra-quiet performance with an increased lifespan.CABLE LENGTH
ATX CABLE : 1x 600mm (m)
EPS CABLE : 2x 700mm (m)
PCIE CABLE : 2x 700mm, 2x 700mm, 850mm (m)
SATA CABLE : 3x 550mm, 650mm, 750mm (m)
FOUR-PIN PERIPHERAL CABLE : 1x 550mm, 650mm, 750mm, 850mm (m)
FLOPPY ADAPTER : 1x 100mm
AC POWER : 1x 1500mm (m)
MODULAR CABLE TYPE : FullCONNECTOR QUANTITY
24 PIN ATX : 1x
EPS (CPU) : 2x 8pin (4+4)
PCIE : 6x 8pin (6+2)
SATA : 9x
FOUR-PIN PERIPHERAL : 4x
FLOPPY : 1xPOWER SPECS
AC Input : 100 - 240 VAC, 10A, 50 - 60 Hz
Rail : +3.3V / +5V / +12V / +5Vsb / -12V
Max Output : 24A, 120W / 24A, 120W / 62.4A, 748.8W / 748.8W / 3.0A, 15W / 0.5A, 6W
Total : 750W at +50CADDITIONAL DETAILS
OPERATING TEMPERATURE : 0oC to 50oC
JAPANESE CAPACITORS : 100%
ECO MODE : Yes
MTBF : 100,000 Hours
NET WEIGHT : 8 lbs
APPROVALS : TUV, CB, CE, FCC, RCM, cTUVus, WEEE, RoHS
Compliance with ErP Lot 6 2013 Requirement
FAN SIZE / BEARING : 130mm Hydraulic Dynamic BearingItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
12 x 11 x 5
Weight
8.00 lb
Warranty Information
10 Years
Features
Certifications & Standards:
T?V cTUVus
Yes
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
80 Plus Gold
Switzerland
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6)
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Switzerland
Specs
| Power Description | |
| Number of +12V Rails | 1 |
| Output Power | 750 W |
| Output Current |
|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Internal |
| Weight (Approximate) | 8 lb |
| Height | 3.3" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
| General Information | |
| Brand Name | EVGA |
| Manufacturer Website Address | http://www.evga.com |
| Marketing Information | EVGA SuperNOVA power supplies are well known for their extreme efficiency, performance and reliability. In fact, over the last 3 years EVGA SuperNOVA power supplies have won over 70 awards from leading review sites. It is EVGA's dedication to performance that has created the latest power supply platform? the EVGA SuperNOVA G3 Series. With these new power supplies, we take the best features from our award winning G2 lineup and makes them even better. A smaller size, improved performance and a new Hydraulic Dynamic Bearing fan giving you ultraquiet performance at an increased lifespan. |
| Product Type | Power Supply |
| Product Name | SuperNOVA 750 G3 Power Supply |
| Manufacturer | EVGA Corporation |
| Manufacturer Part Number | 220-G3-0750-X1 |
| Product Series | G3 |
| Product Line | SuperNOVA |
| Technical Information | |
| Specification Compliance | ATX12V/EPS12V |
| Number of Fans | 1 |
| Modular | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
EVGA SuperNOVA 750 G3 Power Supply (220G30750X1)