Extreme Networks
Extreme Networks XNACPWR600WFB 600W AC PoE Power Supply Module - Front to Back
- SKU:
- 21244310
- MPN:
- xn-acpwr-600w-fb
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:34:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/20/2026 04:34:02 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Compatibility:
Extreme Networks Universal Edge Switch Platform:
- 5420 Series
- 5420F-24P-4XE
- 5420F-8W-16P-4XE
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Output Power | 600 W |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Extreme Networks |
| Manufacturer Website Address | http://www.extremenetworks.com |
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Product Name | 600W Redundant Power Supply |
| Manufacturer | Extreme Networks, Inc |
| Manufacturer Part Number | XN-ACPWR-600W-FB |
| Technical Information | |
| Features |
|
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Extreme Networks XNACPWR600WFB 600W AC PoE Power Supply Module - Front to Back
$724.93