Fellowes
Fellowes 3604101 High Security Waste Bags - 6.88" x 12.63" x 7" - 50/Box
- SKU:
- 18131280
- MPN:
- 3604101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:49:47 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 27 | and pay only $50.03 each 50.03 |
| Buy 28 or above | and pay only $41.00 each 41 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 07:49:47 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Designed to fit Fellowes shredder bins. Convenient bags keep work areas clean. Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties. 100% recyclable. Color(s): Clear; Diameter: 42.5; Width: 42; Depth: 42.5.(50) Extra Long Wire Ties
Global Product Type:Shredder Bags
Features
Package Contents:
No
Yes
United States
- Waste Bags for Fortishred™ and High Security Shredders
- Dispenser Box with Extra-Long Wire Ties
Assembly Required:
No
Compatibility:
Fellowes Fortishred and High Security shredders
- C-525 Series
- 2127 Series
- 2326 Series
- 2339 Series
- HS-660
- HS-880
- HS-1010
- 3140 Series
- 3250 Series
- 3850 Series
- 4250 Series
- 4850 Series
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Product Color | Clear |
| Height | 50" |
| Color Family | Clear |
| Width | 42" |
| Depth | 42.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Convenient waste bags keep work areas clean from resulting shreds. Use the 100 percent recyclable bags in Fellowes Fortishred and high-security shredders C-525 Series, 2127 Series, 2326 Series, 2339 Series, HS-660, HS-880, HS-1010, 3140 Series, 3250 Series, 3850 Series, 4250 Series and 4850 Series. Waste bags come in an easy-to-use dispenser box and include extra-long wire tires to close the bag when full. |
| Product Type | Shredder Bag |
| Product Name | Fortishred/High Security Shredder Waste Bags |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3604101 |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Information | |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Volume Capacity | 50 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 3604101 High Security Waste Bags - 6.88" x 12.63" x 7" - 50/Box
$55.96