Fellowes
Fellowes 4963001 Automax 550c Auto Feed Shredder, 550 Sheet Capacity, Black
- SKU:
- 18068242
- MPN:
- 4963001
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- $146.11 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/26/2026 06:44:29 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 06:44:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This shredder can automatically shred up to 550 sheets of paper with the touch of a button or manually shred up to 14 sheets into 397 (5/32 x 1 1/2; Security Level P-4) cross-cut particles. This machine also safely shreds CDs/DVDs, credit cards, staples, paper clips and junk mail. It is equipped with AccuFeed Technology providing fast automatic shredding for increased productivity. Simply load the drawer, push the button and walk away. For jam prevention, this machine uses auto reverse technology which automatically stops and reverses the paper if a jam occurs. Also, the SilentShred Technology and energy saving sleep mode system allow this machine to integrate easily to any environment. With the ability to shred continuously, it is ideal for shared use and includes a 22-gallon removable basket. Recommended Shredder Users: 3 to 5; Shredder Run Time: Continuous; Horsepower: 1.53 hp; Daily Usage Level: Heavy.Sample Oil; Shredder Bags; Operating Manual; Waste Bin
Global Product Type:Cross-Cut Shredders
Features
Certifications & Standards:
No
No
China
UL Listed Certification
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 74.10 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 35.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.4" |
| Depth | 22.8" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Backed by a worry-free 2-year product and service warranty plus a 20-year cutter warranty</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | The AutoMax 550C utilizes patented AccuFeed Technology to automatically shred stacks of paper including documents with staples and paper clips. Simply load the drawer, press start and walk away. The 550C shreds stacks of up to 550 sheets automatically or 14 sheets at a time manually, completing shredding jobs in one sitting. Shred documents into 5/32" x 1-1/2" cross-cut particles to protect highly confidently information. This steel shredder also shred credit cards, CDs/DVDs, glossy paper and junk mail and runs on a continuous-duty motor. Auto Reverse stops and reverses paper jams reducing time-consuming frustrations. Spacious, 22-gallon removable bin eliminates the need for frequent emptying. More from the Manufacturer |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Name | AutoMax 550C Auto Feed Shredder |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4963001 |
| Product Model | 550C |
| Product Line | AutoMax |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Sheet Shred Capacity | 550 Per Pass |
| Recommended Number of Users | 3-5 |
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Shredder Type | Continuous Shredder |
| Throat Width | 9" |
| Wastebin Capacity | 22 gal |
| Security Level | P-4 |
| Shred Type | Cross Cut |
| Features |
|
| Shredding Item |
|
| Shred Speed | 11 ft/min |
| Environmental Conditions | |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 4963001 Automax 550c Auto Feed Shredder, 550 Sheet Capacity, Black
$1,931.95