Fellowes
Fellowes 5204002 Laminating Pouch - Letter - 8.50" Width x 11" Length x 5 mil Thickness - Type G - Glossy - 50 / Pack
- SKU:
- 18066290
- MPN:
- 5204002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:25:11 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $31.86 each 31.86 |
| Buy 3 | and pay only $29.09 each 29.09 |
| Buy 4 - 8 | and pay only $28.09 each 28.09 |
| Buy 9 or above | and pay only $27.18 each 27.18 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 11:25:11 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premium laminating pouches are designed with high-quality photo safe materials providing excellent clarity and durability. Featuring built in UV protection to prevent fading and unique directional arrows for accurate pouch insertion and Jam Free performance when used with a Fellowes laminator. Compatible with all thermal laminator brands. Laminator Supply Type: Thermal Lamination; Supply Format: Pouch; Suggested Applications: Document; For Use With: Hot Laminators.Global Product Type:Thermal Laminating Pouches & Pockets
Features
Assembly Required:
No
All Laminator Brands
No
Vietnam
No
Compatibility:
All Laminator Brands
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Glossy letter-size pouches feature built-in, ultraviolet protection that prevents fading and provides superior laminate. Premium materials ensure clear, durable results. Directional arrow guidance ensures correct pouch insertion into laminator. The 5 mil thickness is perfect for moderate handling, filing or posting. Pouches preserve, protect and enhance important documents and are compatible with all laminator brands. More from the Manufacturer |
| Product Type | Laminating Pouch |
| Product Name | ImageLast Jam-Free Thermal Laminating Pouches |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5204002 |
| Product Model | 5204002 |
| Product Line | ImageLast |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sheet Size Supported | Letter - 9" Width x 11.50" Length |
| Application/Usage | Document |
| Laminating Sheet Height | 11.50" |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Features |
|
| Laminating Sheet Width | 9" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 5204002 Laminating Pouch - Letter - 8.50" Width x 11" Length x 5 mil Thickness - Type G - Glossy - 50 / Pack
$36.84