Fellowes
Fellowes 8057101 Collaborative Power Pod Black
- SKU:
- 18056461
- MPN:
- 8057101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/09/2026 09:33:22 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $127.70 each 127.7 |
| Buy 3 or above | and pay only $125.54 each 125.54 |
- Stock Update:
- 05/09/2026 09:33:22 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Power Pod features a circular design that complements collaborative environments to provide easy access to power for multiple people at once. Five AC outlets and four, 3.1-amp USB ports allow you to convenient power an assortment of devices. 8' cord with a right-angle plug allows you to easily connect to a nearby wall outlet without requiring an extension cord. 900 joules of surge protection help keep your devices safe from unexpected surges.
Features
Certifications & Standards:
No
No
China
UL Listed Certification
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 7.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 2.3" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Power Pod features a circular design that complements collaborative environments to provide easy access to power for multiple people at once. Five AC outlets and four, 3.1-amp USB ports allow you to convenient power an assortment of devices. 8' cord with a right-angle plug allows you to easily connect to a nearby wall outlet without requiring an extension cord. 900 joules of surge protection help keep your devices safe from unexpected surges. |
| Product Type | Power Strip |
| Product Name | Collaborative Power Pod |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8057101 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | Right-angled Connector |
| Cord Length | 8 ft |
| Receptacles |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 8057101 Collaborative Power Pod Black
$134.40