Fellowes
Fellowes 8067001 Ultimate Foot Sup
- SKU:
- 18101713
- MPN:
- 8067001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:59:34 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:59:34 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Work in comfort. Free-floating platform allows for rocking motion to help reduce fatigue. Surface massage bumps help relieve work-related stress. Three platform height settings (4, 5.25 and 6.5) and up to 25 degree tilt. Elevates feet and legs to improve posture. Width: 17.75; Height: 4 to 6.5; Depth: 13.25; Color(s): Black/Gray.Global Product Type:Footrests
Features
Additional Information:
No
No
China
Adjustment: 4" to 6.5"
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 4.90 lb |
| Product Color |
|
| Height | 4.1" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 17.8" |
| Depth | 13.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Foot support offers a free-floating platform that allows rocking motion to improve circulation. Three platform height settings include 4" , 5-1/2" and 6-1/2" and up to a 25-degree tilt for custom comfort. Surface massage bumps are designed to relieve work-related stress. Ultimate Foot Support also elevates feet and legs to relieve lower back pressure. More from the Manufacturer |
| Product Type | Footrest |
| Product Name | Ultimate Foot Support |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8067001 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Height Settings |
|
| Features |
|
| Tilt Angle | 25° |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 8067001 Ultimate Foot Sup
$59.72