Fellowes
Fellowes 8091001 Corsivo Sit-stand Workstation, 31.5 X 24.25 X 16, Black
- SKU:
- 18225537
- MPN:
- 8091001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, GA, MD, MI, MN, MO, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:21:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $307.42 each 307.42 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:21:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stay active with the Corsivo Sit-Stand Workstation. Change positions easily with gas spring height adjustment. Work comfortably sitting or standing with 15.5 of height adjustment. The two-tiered larger work surface can accommodate flexible set up options, holding two monitors or a monitor and a laptop. Keep your phone or other accessories within reach with the device channel. Easy assembly only requires the attachment of the optional keyboard platform and youre ready to go! Built for durability and lasting performance. Series Name: Fellowes Corsivo; Worksurface/Base Color: Black; Color Family: Black; Worksurface Shape: Rectangular.Global Product Type:Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 29.60 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 4.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 31.50" |
| Depth | 24.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Corsivo Sit Stand Workstation transforms your sedentary desk into a dynamic sit-stand workstation and adds movement to your working day so you stay active and healthy. Easily transition from sitting to standing with gas-spring, 15.5" height adjustment that raises the top surface from 4.4" to 19.8". Two-tiered, larger worksurface can accommodate flexible configuration options, holding two monitors or a monitor and a laptop (33 lb. weight capacity). Keep your phone or other accessories within easy reach using the convenient device channel. Workstation is easy to set up. Simply attach the optional keyboard tray (4.4 lb. capacity), and you're ready to go. |
| Product Type | Multipurpose Desktop Riser |
| Product Name | Corsivo Sit-Stand Workstation |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8091001 |
| Product Line | Corsivo |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 8091001 Corsivo Sit-stand Workstation, 31.5 X 24.25 X 16, Black
$324.28