Fellowes
Fellowes 9175101 Gel Mouse Pad Wrist Rest
- SKU:
- 18072539
- MPN:
- 9175101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:08:27 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $38.29 each 38.29 |
| Buy 3 | and pay only $35.86 each 35.86 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $33.71 each 33.71 |
| Buy 10 - 37 | and pay only $31.49 each 31.49 |
| Buy 38 or above | and pay only $29.99 each 29.99 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:08:27 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Microban antimicrobial protection to keep product cleaner by preventing the growth of germs. Gel support lets you type without tension or fatigue by supporting the wrists to ensure your personal comfort. Soft, durable Lycra covering withstands daily wear and tear. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad with Wrist Rest; Color(s): Graphite; Theme: Solid Color.Global Product Type:Cushioned Mouse Pads
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Product Color | Graphite |
| Surface Material | Lycra |
| Height | 0.88" |
| Color Family | Gray |
| Width | 6.75" |
| Depth | 10.13" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Gel wrist rest and mouse pad accessory provides the comfort of gel and exclusive built-in Microban. Antimicrobial protection fights the uncontrolled growth of microbes, such as bacteria, that can cause stains, odors and product deterioration. The ultimate in personal fit, so you can type without tension or fatigue. Wrist rest/mouse pad is optical mouse-friendly. Microban technology is built in during the manufacturing process, so it won't wash-off or wear away for continuous antimicrobial protection that lasts the lifetime of the product. Gel wrist rest with mouse pad features a durable polyester covering. |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Mouse Pad / Wrist Support with Microban Protection |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9175101 |
| Product Line | Microban |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 9175101 Gel Mouse Pad Wrist Rest
$44.51